Jak předejít kocovině?

Víš, jak si poradit s nenáviděnou kocovinou? V dnešním článku se to dozvíš! Poradíme ti, co dělat, když to s pitím přeženeš a proklínáš každého panáka, kterého jsi vypil/a.

Vypij dost tekutin

Alkohol způsobuje dehydrataci organismu. Úplně nejlepší je prokládat už na večírku alkohol s nealko nápoji, ale pozdě bycha honiti.

Aspoň ráno si proto dopřej tolik tekutin, kolik sneseš. Ideálně čistou vodu nebo ovocný čaj. Za tekutiny se však v tomto případě nepočítá kafe, energiťák nebo další pivo!

Dodej tělu cukr

Tvoje tělo jede na cukry. Ty normálně distribuují játra přeměnou ze složitějších cukrů, tuků nebo bílkovin, ale ta jsou teď zaměstnána odbouráváním alkoholu…

Takže je dobré tělu dodat cukr v co nejjednodušších formách. Super jsou ovocné džusy nebo třeba med, který obsahuje i různé detoxikační látky.

Vyrovnej pH

Po přehnaném pití máš překyselený žaludek a proto je ti blbě a na zvracení. K navrácení pH (stupně kyselosti/zásaditosti) vypij roztok jedlé sody.

Zkusit můžeš taky čaj z heřmánku, máty nebo zázvoru. Stejně budou fungovat i některé zeleninové nebo zelenino-ovocné šťávy, ale ne každý je po opici snese.

Doplň vitamíny

Obzvláště vitamíny B1-B12 a vitamín C přijdou po těžké noci velmi vhod. Běžně jsou vitamíny pochopitelně stravitelnější v přírodní podobě (ovoce, zelenina apod.), ale zafunguje i tabletkový B-komplex nebo rozpustný Celaskon.

Jdi na vzduch

Procházka na čestvém vzduchu, běhání, plavání a další aerobní aktivity rozeženou únavu a s ní spojené pocity bolesti hlavy.

Pokud potřebuješ po probdělé noci fungovat, zdánlivě sebemrskačská ranní rozcvička je to nejlepší, co můžeš udělat.

Dej tělu pokoj

Většina těchto receptů má způsobit, že člověk překoná kocovinu a je schopen fungovat. Jenže je to stejně jenom na dluh a jednou si organismus prostě odpočinout musí. Pokud nemáš žádné povinnosti, dopřej si dostatek spánku

Sporné metody, mýty a totální nesmysly

  • Káva sice působí dočasně proti únavě, ale také dehydratuje. Pokud si chceš dát na kocovinu kafe, udělej to až po bohatém doplnění tekutin.
  • Prášky proti bolesti, pokud na nás ještě fungují tak, jak mají, tlumí bolest. Jenže třeba klasický Paralen hodně lidem způsobuje pocení, což vede k další dehydrataci, oblíbený Ibalgin nebo Aspirin zase dávají záhul žaludeční sliznici. Často je tak ‚pacient‘ vyzvrací dřív, než začnou působit, v extrémních případech mohou vyvolat dokonce i krvácení sliznice. Tak na prášky radši bacha.
  • Čím ses zkazil, tím se naprav!“ zní otřepaná rada. Ale že by fungovala, to moc ne. Ranní vyprošťovák může zkomplikovat otravu alkoholem, hodně lidí na něj reaguje zvracením, což taky není vždycky příjemné, a dál vyčerpává organismus. A pak se kocovina stejně dostaví. Aby se nedostavila nikdy, to by musel člověk pít pořád. V tom případě se dřív dostaví smrt.
  • Úmyslné zvracení se doporučuje při předávkování se nějakým jedem. Dokud je alkohol v žaludku, může být zvracení účinnou prevencí proti předávkování. Ale druhý den už koluje většina alkoholu v krvi a zatěžuje játra a mozek. Úmyslným zvracením při kocovině tak spíš ztratíš další energii a tekutiny.

Zdroj textu pro článek: www.jdidoklubu.cz.

Podobné články

Proč dospělí alkohol můžou a ty ne?
Možná už ti někdy hlavou proběhla otázka, proč dospělí alkohol můžou a já ještě ne? Proč když je alkohol legální, tak mi ho nikdo neprodá ( nebo by alespoň podle zákona neměl)?
Říct ne je cool. Fakt.
Je tady léto. Čas zahradních párty a grilovaček s kámoši. Spousta času venku, bez dozoru rodičů. To si přímo říká o to, vyzkoušet všechno, co ti zakazují. Zatímco si v Čechách st...
„Je pivo taky alkohol?“
Když se na programech lidí ptáme, kdo kolik vypije alkoholu, děcka většinou obdivují toho, kdo toho "zvládne" nejvíc.

Sleduj nás

#zustannadvlivem