Říct ne je cool. Fakt.

Je tady léto. Čas zahradních párty a grilovaček s kámoši. Spousta času venku, bez dozoru rodičů. To si přímo říká o to, vyzkoušet všechno, co ti zakazují.

Zatímco si v Čechách stále jedeme na vlně „komu není ráno blbě, ten se večer pořádně nebavil“, v západním světě se už delší dobu rozšiřuje nový trend. Cool začíná být nepít, nekouřit, nebrat drogy. Rozmáhají se akce a festivaly, na kterých nenajdete žádný alkohol. Nepití alkoholu na akcích už není společenskou sebevraždou, ale vyjádřením svého názoru a životního stylu.

A kde se tenhle trend bere a proč je teď cool bejt střízlivej?

Motivem určitě není nepohnojit si to u rodičů nebo být za slušňáka. Přiznejme si, že v dnešní době a naší společnosti je víc rebelské abstinovat, než jít s davem, který považuje návykové látky jako je alkohol a cigarety za něco běžného.

Abstinence mladých je často právě reakcí na život ve společnosti, kde pít alkohol je norma, kouřit nebo hulit není nic neobvyklého. Je to určité vyhrazení se proti mainstreamu. Možná už jsi někdy slyšel/a o hnutí „straight edge“. Právě tahle subkultura je s propagací abstinence mezi mladými lidmi nejvíce spojovaná.

Vybočovat ale rozhodně není jediný důvod, proč si tenhle životní styl vybírají. Nejčastějším důvodem je vědomí škodlivého vlivu na zdraví člověka. Protože zdraví a péče o své tělo není jen o pohybu a zdravém jídle.

V dnešní době internetu není těžké dostat se k informacím, jaká všechny pozitiva abstinence od alkoholu, cigaret a dalších drog přináší.

Ať už jde o kvalitnější spánek, hezčí a zdravější pleť, zhubnutí, lepší paměť a soustředění nebo snížení rizika spousty typů rakoviny.

Ostatně o vlivu různých návykových látek na náš organizmus píšeme pravidelně i na našem Instagramu a Facebooku.

Dalším důvodem pro abstinenci je u mnoha mladých touha po svobodě. Svobodou teď myslíme to, že má člověk pod kontrolou své chování, což v případě opilosti nebo zhulení se rozhodně nemá.

Neříkáme, že se hned musíš stát stoprocentním abstinentem, nebo se dokonce přidat ke straight edge. Rozhodně ale stojí za to zamyslet se, zda je k zábavě opravdu nutné si dopomáhat alkoholem a jinými škodlivými látkami.

A možná se i zamyslet nad tím, jaký životní styl a proč sis vybral/a, jaké hodnoty jsou pro tebe důležité, a jestli alkohol, cigára a tráva do tohohle všeho zapadají a  jsou opravdu jeho nezbytnou součástí.

Podobné články

Proč dospělí alkohol můžou a ty ne?
Možná už ti někdy hlavou proběhla otázka, proč dospělí alkohol můžou a já ještě ne? Proč když je alkohol legální, tak mi ho nikdo neprodá ( nebo by alespoň podle zákona neměl)?
Jak předejít kocovině?
Víš, jak si poradit s nenáviděnou kocovinou? V dnešním článku se to dozvíš! Poradíme ti, co dělat, když to s pitím přeženeš a proklínáš každého panáka, kterého jsi vypil/a. Vyp...
„Je pivo taky alkohol?“
Když se na programech lidí ptáme, kdo kolik vypije alkoholu, děcka většinou obdivují toho, kdo toho "zvládne" nejvíc.

Sleduj nás

#zustannadvlivem