Proč dospělí alkohol můžou a ty ne?

Možná už ti někdy hlavou proběhla otázka, proč dospělí alkohol můžou a já ještě ne? Proč když je alkohol legální, tak mi ho nikdo neprodá (nebo by alespoň podle zákona neměl)?

Pro děti a teenagery je totiž mnohem škodlivější, než pro dospělé. 

Lidský mozek se vyvíjí až do 25 let, takže čím dříve a čím více alkoholu mladý člověk vypije, tím více to ovlivní vývoj jeho mozku. Nejrizikovějším obdobím z pohledu alkoholu je věk mezi 12 a 18 roky, kdy u jedinců dochází k celé řadě hormonálních změn.

Existují důkazy o důsledcích vlivu alkoholu (i jiných drog) na stav mozku dospívajících. Během dospívání dochází k tělesným i duševním změnám a také k vytváření nových sítí mozkových buněk. 

Děti jsou vnímavější k toxickému působení alkoholu, a tak dochází k výraznějšímu poškození a rychlejšímu zániku jejich mozkových buněk. Toto poškození je nevratné, nové mozkové buňky nám již nenarostou. 

Alkohol poškozuje paměť a schopnost učení. Dochází k horším studijním a pracovním výsledkům. Poškození může přetrvávat i v případě následného snížení příjmu alkoholu a drog. 

U 17letých dospívajících, kteří pili a měli problémy s učením, zjistilo vyšetření nukleární magnetickou rezonancí menší hippocampus, tedy tu část mozku, která je důležitá právě pro učení a paměť.

Děti mají menší tělesné rozměry – výšku i hmotnost a menší objem krve. Dětský organismus není schopen alkohol rychle odbourávat a dochází tak k vyšší pravděpodobnosti onemocnění jater a cévní nervové soustavy. A to i v případě „pouze“ občasného požití alkoholu.

Shrnutí:

·       zvyšování pravděpodobnos­ti onemocnění ja­ter a cévní soustavy

·       poškození nervového systému

·       nižší schopnost soustředění

·       horší paměť

·       problémy s učením 

Podobné články

Říct ne je cool. Fakt.
Je tady léto. Čas zahradních párty a grilovaček s kámoši. Spousta času venku, bez dozoru rodičů. To si přímo říká o to, vyzkoušet všechno, co ti zakazují. Zatímco si v Čechách st...
Jak předejít kocovině?
Víš, jak si poradit s nenáviděnou kocovinou? V dnešním článku se to dozvíš! Poradíme ti, co dělat, když to s pitím přeženeš a proklínáš každého panáka, kterého jsi vypil/a. Vyp...
„Je pivo taky alkohol?“
Když se na programech lidí ptáme, kdo kolik vypije alkoholu, děcka většinou obdivují toho, kdo toho "zvládne" nejvíc.

Sleduj nás

#zustannadvlivem