Jak si zachovat zdravý rozum v čase špatných zpráv?

Konflikt na Ukrajině pořád dominuje médiím. Mnohým z nás tragické zprávy nedávají spát. Možná chceš od toho všeho utéct. Možná chceš pomáhat, ale nevíš jak.


Nezapomeň, že nejdřív je potřeba postarat se o sebe, abys mohl/a pomáhat druhým. Psychohygiena je důležitá. Co pro sebe můžeš udělat?


1. Spoj se s rodinou a kamarády – Zůstat ve spojení s blízkými je pro udržení duševní pohody zásadní. Už pouhé sdílení obav přinese úlevy. Pravidelné scházení s kamarády navíc může v nejistých časech dodat pocit stability.


2. Naplánuj si den – V období nejistoty pomůže zařadit do svého každodenního života drobné rutiny, které ti zvednou náladu a dodají pocit kontroly. Zkus oddělit jednotlivé části dne drobnými radostmi: dej si něco dobrého, uvař si oblíbený čaj, projdi se v přírodě. A nezapomeň se dobře vyspat!

3. Hýbej se a dýchej – Fyzická aktivita udělá pro duši zázraky! Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje 150 minut středně intenzivní nebo 75 minut intenzivní fyzické aktivity týdně. To je pouhých 15 minut denně, to dáme!

• Dělej si během dne krátké aktivní přestávky

• Najdi si vhodné online cvičení: díky internetu a YouTube máš obrovský výběr online kurzů zdarma

• Choď: tip možná jednoduchý, ale účinný

• Vstaň: WHO doporučuje každých 30 minut vstát a dát si odsezení pauzu

• Zkus kontrolované dýchání: když se cítíme vystresovaní nebo přetížení, tělo přechází do přirozené reakce „boj nebo útěk“. Potlačuje trávení a imunitní systém. Proto se dlouhý stres podepisuje na našem zdraví. Zpomalením dechu a regulací příjmu kyslíku zklidníš hladinu stresu. Odborníci doporučují 3-5 minut řízeného dýchání každý den.


4. Nesleduj pořád zprávy – Nadměrný příjem zpráv tě může stresovat a emocionálně vyčerpávat. Zkus se vědomě odpojit a vybudovat si zdravé hranice:

• vypni push notifikace

• vyhledávej věcné informace z důvěryhodných zdrojů

• stanov si konkrétní čas, kdy budeš novinky sledovat

• sleduj zprávy s ostatními, abyste mohli probrat obavy a nenechali je růst

• hledej pozitivní, povzbudivé příběhy a dobré zprávy


5. Zajdi si do přírody – Pouhých 20 minut strávených ve spojení s přírodou může pomoct snížit krevní tlak, srdeční tep, svalové napětí a stresové hormony. I když se ti třeba vyhlídka na procházku v dešti zdá skličující, venku se brzy budeš cítit líp. V zimě zkus přidat zelené prvky (tj. rostliny a květiny) – kytky v bytě pomůžou snížit stres a úzkost a dlouhodobě zlepšit duševní zdraví.

6. Vyhledej odbornou podporu – Je toho na tebe moc? Možná potřebuješ odbornou pomoc. Zkus vyhledat profesionálního poradce. Pokud se chceš vyhnout osobním setkáním, dnes už existuje spousta možností komunikovat online.

Linka první psychické pomoci – Tel.: 116 123, nonstop

Pražská linka důvěry – Tel.: 222 580 697 nonstop

Linka důvěry Centra krizové intervence PN Bohnice – Tel.: 284 016 666 nonstop

Linka naděje Brno – Tel.: 532 232 078 nonstop

Linka důvěry Ostrava – Tel.: 737 267 939 nonstop

Modrá linka – Tel.: 549 241 010 (pevná linka), 608 902 410 (mobil) od 9.00-21.00, chat

Podobné články

Mladí holdují alkoholu podstatně míň než jejich rodiče
Podle společnosti Global Web Index, která analyzovala spotřební chování téměř půl milionu mladých lidí ve 45 zemích, pijí zástupci Generace Z výrazně mín než jejich předchůdci. 37...
Emoce nejsou dobré a špatné
„Nebreč! Nic se přece nestalo. No tak usměj se, zamračený holky se klukům nelíbí. Chlapi nebrečí. Nevztekej se! Okamžitě se uklidni! Neboj se.” Asi každý z nás některou z těchto f...
Dárky jinak
Black Friday, dojemné vánoční reklamy, povánoční slevy. Není to jednoduché utéct konzumu a zbavit se pocitu, že tebe a tvoje blízké udělají všechny ty věci šťastnějšími. Proto ti...

Sleduj nás

#zustannadvlivem