Dárky jinak

Black Friday, dojemné vánoční reklamy, povánoční slevy. Není to jednoduché utéct konzumu a zbavit se pocitu, že tebe a tvoje blízké udělají všechny ty věci šťastnějšími.

Proto ti chceme připomenout, že stále platí, a není to jen klišé, že nejvíc potěší dárek vlastnoručně vyrobený. Stačí mrknout na Pinterest a nebudeš vědět, co vyrábět dřív.

Pokud ale přecijen utrácet peníze chceš, letos je potřeba víc, než kdy dřív přemýšlet o tom, komu tvé úspory nakonec poputují. Značky, řemeslníky a výrobky napříč zaměřením, ale hlavně Českou republikou, najdeš na webech: https://www.darujemeceskevanoce.cz/, https://lokala.cz/, https://www.fler.cz/.

 A když už jsme u té podpory, spojení příjemného s užitečným a rozdáváním dobra. Rozhodli jsme udělat menší přehled, jak a kde můžeš obdarovat ty vůbec nejpotřebnější.

Největší výběr dobra, které můžeš darovat najdeš na webu https://www.darujme.cz/projekty a https://www.darujspravne.cz/. Na těchto stránkách najdeš v podstatě všechny současné projekty, které pomáhají.

Můžeš se rozhodnout pomoci lidem bez domova, zvířatům, seniorům, nemocným nebo opuštěným dětem, podpořit svobodu nejen u nás, ale i ve světě. ADRA, Greenpeace, Lékaři bez hranic, Ježíškova vnoučata, Unicef, Člověk v tísni, Nadaci Terezy Maxové, Červený kříž, Fond ohrožených dětí, Milion chvilek pro demokracii, Charitu České republiky,…

Ale i méně známe projekty, které ti mohou být blízké. Proto mrkni a vybírej podle zaměření, které je tvému srdci nejbližší.

Taky je možnost koupit dárek něčím jménem a pod stromeček mu pak nadělit darovací certifikát.

Třeba Člověk v tísni má ještě tenhle speciální web plný skutečných dárků…

Na webu https://www.skutecnydarek.cz/ si můžeš podle finančního obnosu, který chceš využít, vyfiltrovat konkrétní skutečné dárky. U každého dárku se zároveň dočteš, proč právě tento dárek pomáhá. Tobě pak dorazí poštou nebo e-mailem certifikát, kde budeš mít ještě vše černé na bílém. Na webu můžeš najít mimo statistik, kde všude od roku 2009 skutečné dárky pomáhají, také 187 příběhů, které napsal skutečný dárek.

Podobně je na tom web Unicef a jeko Dárky pro život, které najdeš opět i s vysvětlením proč a pro koho tady: https://eshop.unicef.cz/darky-pro-zivot/.

I lékaři bez hranic dávají možnost, vybrat si konkrétní věc, kterou chcete za své peníze pořídit. Ceny se přitom pohybují už od sta korun. Mrkni a přečti si víc: https://www.nemocnice-bez-hranic.cz/materialy/.

Ježíškova vnoučata zase nabízejí možnost plnit konkrétním lidem jejich přání. Jejich seznam najdeš na tomhle odkazu: https://jeziskovavnoucata.rozhlas.cz/prani/darek.

Co se letos chystáš darovat? Napiš nám komentář na sociálních sítích!

Podobné články

Jak si zachovat zdravý rozum v čase špatných zpráv?
Konflikt na Ukrajině pořád dominuje médiím. Mnohým z nás tragické zprávy nedávají spát. Možná chceš od toho všeho utéct. Možná chceš pomáhat, ale nevíš jak. Nezapomeň, že nejd...
Mladí holdují alkoholu podstatně míň než jejich rodiče
Podle společnosti Global Web Index, která analyzovala spotřební chování téměř půl milionu mladých lidí ve 45 zemích, pijí zástupci Generace Z výrazně mín než jejich předchůdci. 37...
Emoce nejsou dobré a špatné
„Nebreč! Nic se přece nestalo. No tak usměj se, zamračený holky se klukům nelíbí. Chlapi nebrečí. Nevztekej se! Okamžitě se uklidni! Neboj se.” Asi každý z nás některou z těchto f...

Sleduj nás

#zustannadvlivem