Emoce nejsou dobré a špatné
„Nebreč! Nic se přece nestalo. No tak usměj se, zamračený holky se klukům nelíbí. Chlapi nebrečí. Nevztekej se! Okamžitě se uklidni! Neboj se.”
Asi každý z nás některou z těchto frází slyšel.
Je pak snadné začít si myslet, že hněv, strach a smutek jsou něčím, co máme skrývat. Že nás budou mít druzí více rádi, když budeme pořád veselí a usměvaví.
Tak to ale vůbec není.
Už od dob, kdy jsme žili v jeskyních jsme schopni cítit a projevovat emoce.
Dokonce je několik základních, které se od dávných dob nijak nezměnili.
Jsou to radost, hněv, strach, smutek, překvapení a odpor (hnus).
Prožívají je lidé napříč všemi kontinenty, kulturami, náboženstvími. Jsou rozeznatelné fyzickými projevy a mimikou, proto taky vědci mohli dokázat, že je cítí každá lidská bytost. Není potřeba stejného jazyka, díky emocím si lze porozumět i beze slov. Už samotný fakt, že lidské životy provází po tisíciletí vypovídá o jejich důležitosti.
Pojďme se společně podívat na to, k čemu jsou právě tyto tři emoce užitečné.
Strach nás odjakživa varuje před nebezpečím. Jen díky pocitu strachu se nevrhneme do nebezpečné situace. A když už nás nějaké nebezpečí překvapí, naše tělo se zmobilizuje k útěku, nebo boji. Strach míváme v situacích, které už z minulosti známe a byly pro nás nebezpečné, ale často i z těch neznámých, ve kterých nevíme, co nás čeká.
Náš život je mnohem pestřejší, než v dobách, kdy jsme se teprve začali stavět na nohy. Stejně jako je více příležitostí k radosti, je jich i k obavám. Když tedy strach přichází, je dobré se sami sebe zeptat, jestli jsme opravdu v nebezpečí. Často se totiž bojíme toho, co pro nás možná bylo nebezpečné dřív, ale teď už není. Velkých psů, protože nás kdysi jeden takový pokousal, matikáře, protože ten minulý si na nás zasedl nebo opravdové přátelství, když jsme v minulosti zažili zradu.
Díky strachu máme jedinečnou příležitost být odvážní – posouvat své hranice, zkoušet nové věci.
Vztek v nás mobilizuje sílu a energii na útok. To je užitečné, když nás někdo napadne nebo nastane situace, kdy je potřeba zasáhnout a bránit druhé. Setkáváme se s ním také ve chvílích, kdy narazíme na překážku.
V dnešní době je však těch překážek ve štěstí, na které narážíme, mnohem více, než za dob pravěku. Ztracená peněženka, pětka z diktátu, nepovedený zápas nebo rozbitý telefon, to jsou situace, které pračlověk řešit nemusel.
Smutek odnepaměti poukazuje na ztrátu něčeho/ někoho důležitého, ztrátu naděje. Přichází většinou ve chvíli, kdy nemáme moc situaci ovlivnit. V tu chvíli naše tělo zpomalí, jedině tak můžeme situaci přijmout, zase nabrat síly a posíleni další životní zkušeností jít dál. Důležité je dopřát si dostatek času.
Poukazuje na totéž, co radost, jen z opačné strany. Díky němu si uvědomujeme, co je pro nás důležité, na čem opravdu záleží.
Neexistují tedy žádné špatné emoce. Existují ale jejich nevhodné projevy jako třeba výbuchy vzteku vedoucí k násilí na druhých nebo snaha sebepoškozováním zahnat smutek a vnitřní bolest.
Dávat průchod všem emocím je velmi důležité. Obzvláště u těch nepříjemných je ale dobré znát způsoby, jak s nimi pracovat a dávat jim průchod, aniž bychom ublížili sobě nebo svému okolí.
Mít nějaký rituál nebo talisman, který ti pomáhá při překonávání strachu. Najít způsob, který ti pomůže projít smutkem- ať už je to psaní deníku nebo básní, brnkání na kytaru nebo jen dlouhý pláč ve sprše. Vědět, jak ze sebe dostat hněv a nikomu tím neublížit. Někomu pomáhá boxovací pytel, jiný se potřebuje pořádně vykřičet uprostřed lesa nebo vyskákat při hlasité hudbě.
Nejdůležitější ale je, mít se na koho obrátit, ať už se chceš podělit o radost, zanadávat si, vyplakat se nebo dojít pro slova podpory. Rodinu, učitele, trenéra/ku, vedoucího z oddílu, kamarády. Pokud zrovna nikoho takového v životě nemáš, vždy se můžeš v těžkých chvílích obrátit na ty, kteří jsou tu právě pro všechny, kteří pomoc potřebují.
24h denně, 7 dní v týdnu můžeš kontaktovat Linku bezpečí na čísle 116 111 nebo na webu www.linkabezpeci.cz
Přikládáme ještě mapy, na kterých najít pomoc v okolí tvého bydliště:
https://www.ohrozenedite.cz/
https://zustannadvlivem.cz/mapa