Příběh: Nízkoprah očima klientky

Moje dětství nikdy nebylo jako z knížky pro malé děti, které se čtou před spaním. Musela jsem vyrůst dřív, než bych doopravdy sama chtěla a být dospělá v době, kdy jsem měla být dítě.

A tak jsem ve svých těžkých chvílích utíkala k hudbě, která pro mě byla místem, kde jsem mohla být, kým jsem chtěla, bylo to jako bych na chvilku nežila svůj život, ale život někoho jiného, kdo to měl o moc jednodušší.

Ale všichni víme, že nikdy nejde utíkat do nekonečna a navíc: čím déle jsme ve svém vlastním světě, tím horší je návrat do reality, a ten byl těžší a těžší. 

  • Stalo se to, když mi bylo 16 let. Ta chvíle, která změnila můj život. Opustila jsem město, ve kterém jsem doposud žila.

Když jsem se přestěhovala do Strakonic, moje kamarádka mě s sebou vzala do Crossu a tenkrát jsem absolutně nechápala, co tohle zařízení vlastně nabízí.

Trávily jsme tam poté spoustu dní a jelikož jsem tu ještě neměla moc kamarádů, spřátelila jsem se s pracovníky Crossu a k velkému překvapení byli všichni moc milí, vzdělaní a otevření.

Vždy jsme si mohli povídat o čemkoliv a já měla pocit, že jsem v bezpečí. Takhle to tam totiž funguje. Je to místo, kam můžete přijít a být kýmkoliv, nemusíte se bát odsouzení. Pro mě je to taková bezpečná zóna, kde mohu trávit čas, když je toho tam venku na mě moc.

Nejen že jsem si povídala s pracovníky Crossu, ale začala jsem využívat prostory tančírny a zkušebny. Je neuvěřitelné, že něco takového se poskytuje zadarmo.

S pomocí mojí klíčové pracovnice jsem si domluvila svoje první vystoupení, které sklidilo velký úspěch a tak to pokračovalo i dál. Pomalu jsem začala stavět svůj vlastní svět, ve kterém jsem uskutečňovala všechno to, co jsem kdy chtěla a nejlepší na tom bylo, že už nemusím unikat do svých představ.

Tehdy jsem tam potkala i svou nynější nejlepší kamarádku. Začaly jsme spolu tancovat a později i zpívat. Svět byl najednou mnohem veselejší místo. V Crossu všichni podporovali a nabízeli různé akce, kde můžeme vystupovat.

Tohle je pro mě neuvěřitelné. Jedno místo změnilo celý můj život, pomohlo mi vyplnit si svoje sny a bylo pro mě jako pohonný motor v dobách, kdy jsem ztrácela energii.

  • Teď už vím, že začít nový start není nikdy jednoduché, ale pokud máte kolem sebe ty správné lidi, dokážete všechno

A teď, když tam přijdu, vidím všechny ty krásné vzpomínky na naše začátky a taky vidím otevřenou náruč všech, kteří dělají Cross tak skvělým místem.

  • Více o nízkoprahovém zařízení Cross se dozvíš na www.prevent99.cz/cross.

Podobné články

Anorexie: Příběh Elišky
Zatímco dříve mě zajímalo to, jak vypadám, teď vím, že je důležitější to, jak se ve svém těle cítím, říká Eliška, která úspěšně bojuje s anorexií. Anorexie je nemoc, která...
Začalo to nevinně
Autorem příběhu je Filip. Všechno to začalo docela nevinně. Byl jsem mladý, extrovertní kluk, který miloval zábavu a nesnášel nudu. Takový ten typ člověka, kterého mají všichni rádi...
Jsme děti ulice
Autorem příběhu je Katka. Když jsme spolu začínali chodit ven, bylo nám 15 a bylo nás asi 20. Všichni jsme byli veselí, hodně jsme se smáli, byli jsme zvídaví, plní života, přátelšt...

Sleduj nás

#zustannadvlivem