Kouříš, kouřím, kouříme?

Na základě studie dětí a mladistvých Zdravá generace, která proběhla v České republice, se ukazuje, že čím dál tím méně z nich kouří. I tak si zapálilo do 15 let 40 % z nich.

Z výzkumů, i z našich zkušeností, nejčastějším důvodem k tomu cigaretu zkusit jsou vrstevníci, touha zapadnout, zapůsobit.

Dalšími důvody je například to, že kouří nějaký jeho dospělý v jeho okolí, potřebují pomoci zvládnout stres nebo i reklama a média, která je často mířena přímo na ně.

Jaké jsou ale důvody se tohoto zlozvyku zbavit? Jelikož kouření má vliv nejenom na naše orgány, ale i pleť, ukázalo se, že kuřáci mají horší průběh akné a je pro ně mnohem těžší se ho zbavit.

Velký vliv má kouření také na sportovce. Způsobuje totiž zadýchávání, tím pádem také nižší aktivitu ve sportu. Zhoršuje také prokrvení svalů.

Mimo to ale samozřejmě má vliv na celé tělo včetně plic, hrtanu, srdce, žaludku apod. Zhoršuje obranyschopnost a hojení ran.

Cigarety nám nepomáhají ani snížit stres, jak si každý myslí. Ve skutečnosti zvyšují naši vnímavost ke stresu, takže máme větší pocit, že je potřebujeme, abychom ho opět snížili.

Mnoho mladistvých se ohání tím, že když si zapálí jenom občas,  rozhodně nejsou závislí. Závislost se ale v mladém věky rozvíjí mnohem rychleji.

Kuřáci ztrácí svoji svobodnou vůli nad tabákem už v době, kdy kouří 7 cigaret měsíčně. Závislost se může projevit i při občasném kouření po dobu 4 týdnů nebo denním kouření v množství menším než 5. 

Co se s tím dá dělat? Jsou zde možnosti nikotinových náplastí nebo žvýkaček, ty utlumí chuť na cigarety, mimo to je ale potřeba zjistit, co mi cigarety přináší a to zkusit nahradit. Je to jediná chvíle, kdy si dám čas pro sebe? Naplánujte si přestávky i bez nich (apod.).

Rozhodně také neexistuje nic jako zdravé kouření. Ani přístroje jako jsou e-cigarety, vodní dýmka nebo IQOS nejsou pro tělo prospěšné. Předně stále obsahují nikotin a další látky, které tělu škodí, i u nich se tedy projevují onemocnění plic a krevního oběhu.

Mimo to i kouř sám o sobě je pro plíce škodlivý. Například iliquid bez nikotinu škodí, a to hlavně vyvíjejícím se plícím tím, že je kouř z e-cigarety nadměrně roztahuje.

Oblíbený žvýkací tabák nejenom, že obsahuje 3 krát tolik tabáku než cigarety, škodí ale i dásním a zubům a toxické sliny poškozují hltan, jícen a slinivky.

Cigarety tedy škodí našemu tělu zevnitř i z venku. Ačkoliv mnoho z nás je vnímá jenom jako neškodnou záležitost, už i 1 cigareta nám může zkrátit život o 11 – 30 minut. Je dobré tedy zvážit, jestli je to něco, co ve svém životě chci.

Jaká je tvá zkušenost? Zkoušel/a jsi někdy skoncovat s kouřením nebo jsi mu dokázal/a odolat? Co ti nejvíce pomohlo? Napiš nám komentář na Facebooku nebo Instagramu!

Za článek děkujeme Markétě z Centra prevence v Brně. Pokud si nevíš rady se závislostí ty nebo někdo ve tvém okolí, pomoc najdeš například na čísle 770 110 884 nebo na poradna@podaneruce.cz.

Podobné články

Kartička kamarád: Tvůj pomocník při odvykání kouření
Snažíš se skončit s kouřením? Máme tu pro tebe zajímavou pomůcku, kterou schováš do kapsy: Kartičku kamarád.

Sleduj nás

#zustannadvlivem