Tlumivé drogy

Jsi v tom až po uši a nevíš, jak z toho ven? Máš podezření, že kamarád(ka) nebo člen rodiny bere drogy a chceš mu pomoci? Nebo jsi zvědavý a tahle problematika tě zajímá? Pak jsi tu správně.

Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

Tlumivé drogy můžeš znát i jako otupováky ve formě různých tlumivých pilulek na uklidnění či zmírnění bolesti. Patří sem i sedativa a různé prášky na zažehnání úzkosti. Tento druh drog způsobuje psychickou i fyzickou závislost, kdy tělo žádá stále vyšší a vyšší dávky.

OPIÁTY

Opiáty se získávají např. z makovic a mohou ti dopřát jistou apatii. Způsobují útlum nervové soustavy a vše se zpomaluje, včetně tvého dechu, zažívání a metabolismu. I když se může zdát, že ti opiáty pomohou proti bolestem, po pár hodinách mohou přijít abstinenční příznaky a tvé tělo si vyžádá další dávku.

Jak z toho ven

Pokud pociťuješ, že jsi obětí tohoto koloběhu, neboj se svěřit do rukou odborníků. Můžeš čekat abstinenční příznaky, jako bažení po droze, únavu ad., ale tvá rodina a blízcí tě při odvykání jistě podrží.

HEROIN

Heroin můžeš znát pod pojmy herák, háčko, kálo, ejč nebo šut. I když může přinést silné opojení a bezstarostnost, po odeznění této drogy mohou přijít stavy jako zácpa, zpomalený dech a ukrutný nástup abstinenčního syndromu. U této drogy nastává rychlý rozvoj psychické i fyzické závislosti a je zde tenká hranice mezi normální a smrtelnou dávkou.

Jak z toho ven

Chceš se zbavit závislosti na heroinu nebo chceš pomoct někomu ze svých blízkých? Pak musíš ustát fyzickou i psychickou závislost, která s sebou nese těžké abstinenční příznaky. Z tohoto začarovaného kruhu ti mohou pomoci v protidrogových centrech či v léčebnách. Vše jde snáz, když na to nejsi sám, neboj se proto svěřit ani svým blízkým.

SUBUTEX

Tuto drogu můžeš znát pod pojmy subáč nebo esko a bere se jako náhrada za heroin při odvykání. Tato droga nepůsobí na celou nervovou soustavu, nese s sebou tedy jen částečný efekt heroinu a nehrozí tak riziko smrtelného předávkování. Plíživě rozvíjející se závislost tak může trvat daleko déle.

Jak z toho ven

I velkou psychickou závislost dokážeš porazit. Svěř se do péče lékařů a svých blízkých, kteří ti nad tím pomohou vyhrát.

TLUMIVÉ LÉKY

Mezi tlumivé léky řadíme nejčastěji antidepresiva, anxiolytika proti úzkostem nebo hypnotika v podobě léků na spaní a lidé je berou proto, aby zahnali stres, starosti, nespavost nebo když chtějí utéct před reálným světem. I častým braním léků může vzniknout psychická i fyzická závislost a velké poruchy paměti.

Jak z toho ven

Užíváš léky proti zahnání bolestí nebo chceš jen utéct od reality a chceš z toho ven? Svěř se svým blízkým nebo se svěř odborníkům, kteří ti se závislostí na lécích pomohou.

Sleduj nás

#zustannadvlivem