Jak na výběr střední školy?

Termíny podání přihlášek na střední školy se pomalu ale jistě blíží. Zároveň v dnešní době covidové, která nepřeje ani dnům otevřených dveří, ani burzám škol je výběr o něco složitější. Kamarádi, kteří teď nastoupili do prváku se ve škole taky moc neohřáli a těžko vám tak předají nějaké info, jak to u nich na škole chodí. 

Situace se ty roky, které uběhly od doby, kdy si vybírali školu tvoji rodiče, dost změnila.

Dne je pravděpodobné, že velká část tvojí generace najde uplatnění v profesích, které teď ještě neexistují.

Taky se mnohem hůře odhaduje, které obory a povolání má v nejisté budoucnosti perspektivy.

Přesto je několik otázek, které ti v každé době pomůžou se správně rozhodnout.

Co mi jde? Ve kterých předmětech vynikám? Co mě baví se učit? A naopak: Co ve škole nesnáším?

Asi nejsnažší je výběr střední školy, pokud máš představu, co bys chtěl/a jednou dělat. Čím by tě bavilo se živit. Pak už mezi sebou můžeš jen porovnávat školy, které jsou tebou vybraným směrem zaměřené a od lidí, kteří na ně chodí, z jejich webových stránek, případně od učitelů zjišťovat informace a vypisovat si pro a proti.

Podle zameření si můžeš vybírat školu třeba na tomhle rozcestníku.

Pokud si tak úplně jistý nejsi, udělej si čas na to, sepsat vše, co ti může při rozhodování pomoct.

Začni dvěma sloupečky.

  • V prvním budou tvé silné stránky: co tě baví, co ti jde, jaké máš dovednosti a schopnosti, ale třeba i vlastnosti ( jsou obory, kde je trpělivost důležitější než u jiných atd.)
  • Ve druhém budou slabé stránky- co ti nejde, co tě nebaví se učit, pro co nemáš vlohy, ale taky to, co tě prostě vůbec nezajímá
  • Do sloupečků můžeš rovnou rozdělit i předměty podle svých dosavadních studijních úspěchů.

Profitest, který ti může pomoct při rozhodování najdeš tady.

Co ti může usnadnit výběr je také rozhodnutí, zda chceš navštěvovat školu v blízkosti bydliště, tedy není potřeba být na intru. Pak je počet škol a oborů, ze kterých máš na výběr výrazně omezený.

Nebo chceš naopak někam dál od domova. Pak je možností mnohem víc.

Určitě je dobré vyslechnout si názory učitelů, rodičů, sourozenců a kamarádů. Nezapomínej ale, že to budeš nakonec ty, kdo bude ve škole trávit několik následujících roků.

Taky není úplně dobrý nápad, hlásit se na nějakou školu jen proto, že tam jdou tví kámoši. Je totiž pak nejspíš daný obor bavit bude, ale tebe dost možná ne. A zvykání si na nový kolektiv složený ze spolužáků s odlišným zájmem, než je ten tvůj, může být o to náročnější.

Naopak, když půjdeš na školu, která je zaměřená na to, co tě baví, brzy si najdeš další kamarády mezi spolužáky, protože budete mít alespoň něco společného.

Podobné články

Sleduj nás

#zustannadvlivem