Hoaxy aneb 😎 Ne všechno, co je na netu, je pravda

Určitě pro tebe nebude nijak nové a překvapivé tvrzení, že NE VŠECHNO, CO SE PÍŠE NA INTERNETU, JE PRAVDA.

Přesto je pro nás všechny čím dál tím těžší se v té spoustě informací, které se na nás denně po zapnutí prohlížeče a sociálních sítí valí, zorientovat.

Přinášíme ti návodné otázky, pomocí kterých si sám odpovíš, jestli jsou informace, které se k tobě dostaly, věrohodné nebo ne.

KDO?

Kdo je autorem nebo tvůrcem sdělení? Případně přes koho se ke mně informace dostala?

Určitě je rozdíl, jestli si informaci přečteš ve vědeckém článku, na seriózním zpravodajském webu, případně se informaci dozvíš od člověka mluvícího z vlastní zkušenosti a praxe. Nebo zda informace anonymně koluje internetem. V případě, že sdílená informace nemá autora, ověř si ji ještě jinde.

Jaké informace lze o autorovi nebo tvůrci sdělení dohledat?

Pokud je pod článkem, který se ti seriózní zdá, podepsaný někdo, jehož jméno neznáš, není nic snazšího, než si ho vygooglit. Pokud autora ani google nezná, najdi si další články na stejné téma a informace porovnej.

CO?

Co je obsahem sdělení? Jaké názory a hodnoty autor propaguje?

Varovným signálem by pro tebe mělo být, pokud se jedná o jakýkoli extrém. Ať už je to nekritické propagování nějaké myšlenky, přístupu, názoru, nebo naopak nenávistná a útočná kritika.


Pokud se článek nebo příspěvek snaží vyvolat ve čtenáři nedůvěru v oficiální informace, které k danému tématu znáš ze zpráv a oficiálních zdrojů, z největší pravděpodobností se bude jednat o konspirační teorii.

Jsou ve sdělení uvedené zdroje? Jak se dají obsažené informace ověřit?

Mluví autor článku nebo příspěvku o tom, odkud čerpal? Cituje nějaké odborníky, vychází z výsledků výzkumů a statistik? Pokud ne, zkus si najít, co na dané téma píší jinde.

Jaké informace či vyjádření nejsou ve sdělení zahrnuty?

Je na dané téma, situaci, problém nahlíženo z více úhlů? Zmiňuje a porovnává autor různé názory a přístupy? Pokud ne a autor se zaměřuje jen na klady nebo jen na zápory, určitě si k danému tématu vyhledej další informace.

KOMU?

Jaké cílové skupině je sdělení určeno?

Často se k nám dostávají informace sdílené z různých stránek a skupin na facebooku. Kdo jsou předně fanoušci stránky nebo členové skupiny, ze které informace pochází? Pokud se jedná o nějakou extrémistickou nebo názorově vyhraněnou skupinu, určitě ani informace odtud sdílené nebudou objektivní. Stejně tak pokud se bude jednat o fanoušky konspiračních teorií, bude i tato informace jednou z nich.

Jakým způsobem se sdělení k příjemcům dostává a jak se případně dále šíří?

Určitě nevěř informacím z hromadných sdílení mailem, ve zprávách nebo označením na sociálních sítích.

JAK?

Jak se sdělení snaží upoutat pozornost?

Je článek doplněný o emotivní fotky? Je nadpis složený z velkých písmen a vykřičníků? Objevují se v něm věty typu „ SDÍLEJTE, NEŽ TO SMAŽOU“ ? Pak se měj určitě na pozoru. Nebude se jednat o žádné seriózní, nestranné a podložené informace.

Jaký je jazyk a audiovizuální forma sdělení?

Pokud jsou v článku nebo příspěvku gramatické chyby, fotky a videa ve špatném rozlišení a vůbec to celé už od pohledu nevypadá profesionálně, je to jasné znamení nedůvěryhodnosti.

Jaké emoce může sdělení v příjemcích vyvolat?

Vzbuzuje v tobě článek nebo příspěvek silné emoce jako vztek, strach, odpor nebo naopak lítost? V tom případě určitě nejde o nestranné a objektivní sdělení. Určitě si informace ověř, vyhledej další články na stejné téma.

PROČ?

Proč bylo sdělení vytvořeno? Kdo má ze sdělení prospěch či užitek?

Máš pocit, že ti autor podsouvá svůj názor, snaží se tě ovlivnit, proti někomu poštvat nebo v tobě vzbudit pocit viny? Je účelem sdělení, abys zakoupil nějaký produkt, finančně podpořil někoho, koho neznáš, nebo se stal součástí nějakého hnutí? Potom určitě není záměrem autora podat ti pravdivé a objektivní informace.

Seznam dezinformačních webů, ale i webů, které se věnují vyvracení nepravdivých informací najdeš tady.

Podobné články

Sleduj nás

#zustannadvlivem