Stimulační drogy

Jsi v tom až po uši a nevíš, jak z toho ven? Máš podezření, že kamarád(ka) nebo člen rodiny bere drogy a chceš mu pomoci? Nebo jsi zvědavý a tahle problematika tě zajímá? Pak jsi tu správně.

Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

Stimulační drogy člověka nakopnou, zahánějí únavu a poskytují dávku energie. Krom toho často zvyšují sebevědomí a odbourávají zábrany v komunikaci či nesmělost.

Závislí lidé, kteří užívají tento druh drog, se postupně stávají apatickými ke svému životu i ke svému okolí. Ztrácejí schopnost fungovat v běžném životě a stávají se nespolečenskými tvory. Po čase, kdy si chtějí jen zpestřit zábavu, přichází stav, kdy nejsou schopni vykonávat žádnou činnost bez působení drogy, natož mít z něčeho radost. Stimulační drogy, především pak jejich „náhražky a ředidla“ způsobují závažné zdravotní problémy. Tělo fyzicky chátrá, člověk je pohublý, vypadávají mu vlasy, kazí se mu zuby a je neustále nervózní a agresivní.

EXTÁZE

Éčko, koláč

Extáze se podává v pilulkách, často barevných a s různými vyrytými potisky. Užívání je oblíbené u mladých lidí, kteří rádi paří, žijí noční život a chodí na párty – proto bývá označována jako taneční droga.

Stav z extáze

Éčko uvolňuje zábrany a přivozuje pocit klidu a štěstí. Způsobuje pocit větší energie, s kterou vydržíte tancovat celou noc. Vědci prokázali, že užití extáze způsobuje jednorázové uvolnění serotoninu. Serotonin si lze představit jako pytlík s lentilkami, který se nachází v naší nervové soustavě. Postupně se tyto „lentilky“ uvolňují a tím přinášejí pocit štěstí. Při použití drogy dojde k vysypání všech „lentilek“ naráz. Hladina serotoninu se však doplňuje postupně. Při nedostatku serotoninu se dostavuje úzkost a deprese. Víkendoví požívači extáze tak často prožívají uprostřed týdne nervové zhroucení.

Na co bacha

Riziko užívání extáze spočívá, kromě obsahu neidentifikovatelných látek v tabletce, také v častém předávkování touto drogou. Často se totiž účinek dostavuje se zpožděním a člověk tak má pocit, že neúčinkuje a spolkne další tabletku. Pak již rapidní nástup nelze zastavit. Dochází k přehřátí organismu, nadměrnému tlukotu srdce, kolapsu či smrti. Ta je naštěstí jen výjimkou.

KOKAIN

Sníh, koks, kokos, kokeš

Jde o bílý prášek, který se získává z rostliny koky. Většinou se šňupá nosem. Návykovější formou kokainu je pak crack – „rock, stone“ – který se kouří a má zpravidla horší dlouhodobé dopady na lidský organismus. Crack představuje vyšší riziko předávkování a nezvladatelné agrese.

Stav z kokainu

Účinek se dostavuje poměrně rychle a trvá až dvě hodiny. Dodává pocit energie a vitality, snižuje pocit žízně nebo hladu. Člověk se například i rychleji rozhoduje nebo předvídá reakce ostatních. Nadupání crackem je pak kratší, ale intenzivnější. Koks patřil k „vybraným drogám“, které užívali ti, co si ho mohli dovolit. Jeho kvalita i cena však značně klesá.

Na co bacha

Závislost na této látce je víceméně psychická. Člověk se zprvu rád zdržuje ve společnosti, kde může koks pobírat a vykonává častěji ty činnosti, které neodporují pobírání drogy. Závislost se však postupně zvyšuje a dále přichází už nutnost při každé všední činnosti být pod vlivem. Tělu však samozřejmě také nepřispívá. Často lidé hubnou, tělo chátrá, kazí se zuby a poškozují se především játra a mozek. Šňupáním se poškozuje vnitřní část nosu a předávkování způsobuje krevní sraženiny a může vést až k srdečnímu záchvatu. Zvláště při kombinaci s alkoholem!

I když k užívání vede touha zvýšit „slasti“, při užívání se paradoxně člověk stává tvrdším, necitlivějším, nedokáže tak intenzivně vnímat různé požitky a je mu ukradené, co se děje kolem něj. Zvyšující se potřeba drogy a dávky pak vedou k vyčerpání, úzkosti a někdy i agresi.

PERVITIN

Perník, piko, peří, raketa, budík, speed

Perník je specialitkou českých výrobců. Vyrábí se z pseudoefedrinu, který je běžně v malé dávce v lécích proti kašli nebo chřipce. Bere se pro dodání odvahy. Zvyšuje nejen sebevědomí, ale i rychlost a vnímání – s tím se však zvyšuje i agrese a zběsilost.

Stav z pervitinu

Máte pocit, že na co sáhnete, se prostě musí podařit. Zvyšuje se schopnost učení (samozřejmě jednorázově), celkově přivozuje droga pocit, že každá aktivita vám jde hned lépe a děláte ji s větším nadšením. Člověk je hyperaktivní a ukecaný. Dostavit se může také tzv. výsmah – kdy potřebujete pořád něco dělat, jste v euforii, která se ale může přeměnit až v pocit paniky či nevolnost.

Pervitin má rychlý nástup účinků a stejně tak rychle i zmizí. Při vpichu se účinek dostaví téměř okamžitě. Dá se ale i šňupnout, kouřit v cigaretě nebo sníst a vypít.

Na co bacha

Nebezpečí spočívá hlavně v nutnosti zvyšovat dávky. Pervitin dokáže vycucat veškerou energii. S tím, jak postupně vyprchává, přichází krize. Při dojezdu je člověk nervózní a roztržitý, podrážděný a agresivní. Potřebuje ze sebe všechno spláchnout a jít se vyspat. I když se tato droga většinou nebere typicky každý den, ale jen občas či jako víkendovka, vzniká na ní silná psychická závislost. Člověk, který „bere“, doslova touží být pod vlivem, vyhledává lidi, co taky „berou“ a často ztrácí schopnost socializace ve společnosti, protože doslova odrovná veškerý režim ve svém životě. Nechodí do práce popř. do školy.

Závislí na pervitinu jsou pohublí. Často bývá z toho důvodu vyhledáván mladými anorektičkami. Tělo je však vyhublé protože chátrá a způsobuje tak uživateli nervozitu, únavu a neschopnost radovat se z čehokoli. Takový člověk se stává naprosto nepochopitelně podezřívavým až paranoidním.  V některých případech se dostavuje schizofrenie, člověk se ocitne až na samé hranici šílenství.

AMFETAMIN

Led, krystal, Vietnamskej nebo Polskej perník, speed

Anfetaminy jsou svými účinky velmi podobné pervitinu a v Česku právě díky monopolní síle „peří“ nejsou moc rozšířené. Když už se u nás najde nějaký vzorek, tak zpravidla jako dovoz z Vietnamu. Užívá se jako náhražka, když není na péčko a vyznačuje se drastičtějším dojezdem.

Stav z anfetaminu

Při užití malé dávky anfetaminu se ve vás probudí více energie a budete bdělejší. Vpichy nebo vykouření větší dávky způsobují náhlé přívaly radosti.

Na co bacha

Jako každá stimulační droga přináší po chvilce radosti krutý dojezd a může způsobit psychickou závislost a paranoiu. Anfetaminové „psycho“ může jet dál i když drogu dál neberete. Může se tak z vás stát agresor anebo násilník.

SYNTETICKÉ DROGY

V poslední době dochází k rozšíření nových syntetických drog (NSD). Jedná se o tzv. „legální opojení“. Tyto drogy se rozšiřují právě v důsledku snahy obejít různé legislativy a zákonná opatření. Výrobci se snaží vyvinout psychoaktivní látky, které nejsou na seznamu těch zakázaných. Atraktivitu jim dodávají názvy jako „El Magico“ nebo „Ex“. Ovšem nejasně definovaný účinek těchto drog a často neznámé složení, které sami výrobci nejsou schopni určit, dělá tyto látky velmi riskantní.

Většina těchto nových syntetik se vyrábí na zakázku v chemických továrnách v Číně. Výrobci těchto látek se chrání tak, že na obal uvádějí „not for human consumption“ – tedy nevhodné pro lidskou spotřebu. Navíc kvůli strachu neuvádějí ani dávkování, způsobený efekt, účinnou látku nebo komplikace, které mohou nastat a jak se jim vyvarovat nebo jak je řešit.

Sleduj nás

#zustannadvlivem