Legální drogy

Jsi v tom až po uši a nevíš, jak z toho ven? Máš podezření, že kamarád(ka) nebo člen rodiny bere drogy a chceš mu pomoci? Nebo jsi zvědavý a tahle problematika tě zajímá? Pak jsi tu správně.

Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

I když užívání legálních drog není protizákonné, jedná se o návykové látky, které by děti ani mladiství neměli užívat. Výčet těchto drog s sebou nese mírnější rizika, ale jejich užívání způsobuje závislost, včetně chátrání těla a jeho funkcí, které užívání drog doprovází.   

Alkohol

I když je alkohol běžně dostupný, patří mezi návykové látky, na které může časem vzniknout závislost. Jelikož je k dispozici v každém supermarketu, boj se závislostí může být o to složitější než u jiných drog. I když ti alkohol může povzbudit sebevědomí nebo odbourat zábrany v komunikaci, může dojít ke ztrátě sebekontroly nebo sklonům k agresivitě. Časté užívání způsobuje onemocnění jater, poškození trávení, u mužů může přijít i impotence.

Jak z toho ven

Cítíš, že už to bez alkoholu nejde? Chceš se závislosti na alkoholu zbavit? Neboj se svěřit těm, kterým na tobě záleží nebo si nech pomoct v protialkoholových léčebnách. Věříme, že to zvládneš!

Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

LÉKY

Léky jsou často předepisovány lékařem, takže se může zdát těžce pochopitelné, že se máš vzdát něčeho, co ti doporučuje doktor. Ať už bereš léky na nespavost, proti bolestem nebo utlumení úzkostí a strachu, při jejich dlouhodobém užívání se mohou dostavit vedlejší účinky, včetně psychické a fyzické závislosti. 

Jak z toho ven

Cítíš se mizerně, když si tu tabletku nevezmeš? Špatně se soustředíš, je ti špatně nebo nemůžeš spát? Máš toho všeho dost? Svěř se a nezapomeň, že všechno má své řešení. Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

NIKOTIN

Nikotin je ukrytý v cigaretách, doutnících nebo ve žvýkacím tabáku. I když se ti může kouření zdát jako velká frajeřina, nikotin ti může změnit fungování mozku a tělesných funkcí. Nikotin je ve velkém množství prudký jed, mohou se tedy vyskytnout i poruchy nervového systému či narušení čichu a chuti.

Jak z toho ven

Chceš se zbavit zažloutlých nehtů, zadýchávání a neustálého zápachu z úst, vlasů a oblečení? Limituje tě tvoje závislost a chceš s ní přestat? Neboj se požádat o pomoc.

Sleduj nás

#zustannadvlivem