Halucinogenní drogy

Jsi v tom až po uši a nevíš, jak z toho ven? Máš podezření, že kamarád(ka) nebo člen rodiny bere drogy a chceš mu pomoci? Nebo jsi zvědavý a tahle problematika tě zajímá? Pak jsi tu správně.

Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

Oblíbenost těchto látek spočívá v možnosti udělat si výlet – trip – za hranice běžné reality. Zvídavost ve spoustě lidí probouzí touhu vidět jasnější barvy, popovídat si s neživými předměty, vidět atypické tvary a linie. Při vyšší dávce se však zkresluje vnímání sebe samotného a to už většinou moc příjemné není. Při vyšších dávkách drogy na tripu ztrácíte zcela kontakt s realitou a cítíte, že se roztékáte či rozkládáte.

Při užití je podstatný celkový psychický stav člověka. Touha pochopit smysl bytí se může proměnit v nejhorší noční můry na světě. A nejvyšší riziko spočívá v tom, že se z ní člověk již nikdy neprobudí. Právě u děsivých halucinací existuje možnost, že se člověk dlouho vrací nohama na zem a někdy se z tohoto tripu nikdy zcela nevrátí.

Tyto případy jsou díky bohu jen ojedinělé, ale mějte na paměti, že se to může stát.

KONOPÍ (THC)

Tráva, seno, ganja, marijánka, hulení, brko, joint

Ze samice rostliny konopí se získávají Marihuana a Hašiš.  Marihuana představuje květ – palici –  této rostliny a hašiš je pryskyřice, která květ zahaluje. I když je hašiš méně rozšířený, neznamená to, že je „více nelegálním“ nebo že jeho účinky jsou silnější a způsobuje větší haluze. Účinek hašiše je vyšší, protože obsahuje větší množství THC.

Marihuana je nejrozšířenější nelegální drogou nejen u nás, ale i v mnoha vyspělých státech. Pěstuje se dvěma způsoby. Buď přírodně, nebo v uměle vytvořených podmínkách – tzv. pod lampou. Takto pěstovaným rostlinám se říká skanky a mají vyšší podíl účinné látky.

Většinou se tráva hulí ve skleněnce, dále taky společně s tabákem jako joint nebo spliff. Lze ji také využít jako surovinu pro vaření nebo pečení.

Stav z trávy

Pokud se tráva kouří, stav trvá přibližně 1-3 hodiny, pokud se sní, tak klidně až 8 hodin. Způsobuje relaxaci, upovídanost a bezstarostný pocit štěstí. Dochází ke zpomalení vnímání času a rozvoji vnitřních myšlenek. Zhulení lidé mají větší užitek ze smyslového vnímání – z hudby, z barev a především z chutí. Po stažení jointu se dostavuje často neudržitelná žravka.

I když stav zhulení po pár hodinách odezní, jen 70 procent látky se vyplaví při moči a stolici. Zbylých 30 procent zůstává v těle ve stopovém množství i několik měsíců. THC se udržuje po tuto dobu v tukové tkáni a z krve a moči je tudíž možné zjistit, že jste hulili trávu.

Na co bacha

Delší užívání může vést k psychické závislosti. Kromě toho přináší riziko rakoviny – především plic a působí na plodnost. Kouření trávy může způsobovat také úzkost nebo paniku v případě, že nejste na tuto látku zvyklí nebo pokud zkouříte silnější vzorek. Výrazně ovlivňuje paměť a koncentraci a vyvolává ztrátu vitality a motivace cokoli dělat.

LSD, HOUBIČKY

Papír, trip, kyselina, tečky, Magic mushrooms, lysohlávky

Při užívání těchto drog opouštíme nudnou denní scénu a vyrážíme za dobrodružstvím jako Alenka do říše divů.

Stav z LSD a houbiček

LSD je většinou ve formě tabulek, tabletek, papírků a krystalů. Nášup přichází necelou hodinku po užití a trvá 8 – 12 hodin. Během haluzí můžete slyšet zázračné hlasy a zvuky, mít různé vize, vidět nereálné barvy a tvary, máte pocit, že čas se buď zrychluje anebo zpomaluje. Vaše okolí se s nástupem účinků začne proměňovat v jiný tajuplný svět, který chcete objevit. Mění se vnímání prostoru, můžete mít tedy pocit, že skáčete metry daleko a vznášíte se nebo že dokážete chodit po vodní hladině. Podstatný je však stav, při kterém drogu spolknete. Je potřeba cítit se dobře a být v příjemném kolektivu.

Houbičky přináší mírnější a kratší reakci podobnou při spolknutí LSD. Trvá cca 6 hodin.

Na co bacha

Nikdy neberte tyto drogy sami! Pokud cítíte úzkost či depresi, vyvolávají tyto látky děsivé halucinace. Můžete se cítit vyděšení, ztrácet sebekontrolu anebo bláznit či umírat. I dobré halucinace však představují riziko, kdy člověk může uvěřit, že umí létat a pod vlivem této drogy pak hupsne ze střechy.

Sleduj nás

#zustannadvlivem