Když poznáš sám sebe, dokážeš se rozhodnout

Rodiče, učitelé a další dospělí nám neustále říkají „buď sám sebou“. Co to ale znamená? Jaký teda mám být? Jaký vlastně opravdu jsem?

Abys poznal sám sebe, zapřemýšlej nad lidmi ve svém okolí. Kdo tě ovlivňuje? Kdo si myslíš, že na tebe má dobrý a kdo špatný vliv? A teď se zamysli sám nad sebou, jak moc se necháš ovlivnit názory ostatních, umíš být sám sebou?

Všichni máme právo na svůj styl, na své názory, na svůj pohled na svět. Nikdy se nedá zavděčit všem, nikdy nebudeš kamarád se všemi lidmi na světě. Je proto lepší, než se chtít zalíbit všem, věnovat energie tomu, abys byla takový, jaký chceš být ty sám. Dělej věci, co tě baví, buď s lidmi, kteří tě podporují v tom, jaký jsi, nesnaží se o to, abys byl takovým, jakým tě chtějí mít oni.

Když poznáš sám sebe, budeš se pak umět v životě lépe rozhodnout. Důležitá rozhodnutí budeš dělat podle sebe, ne podle ostatních. Zůstaneš nad vlivem.

Existuje mnoho důvodů, proč lidé zkoušejí alkohol nebo drogy. Někteří se chtějí cítit lépe, jiní za ně skrývají své nejistoty. Přitom lidé, kteří prošli závislostí, často říkají, že je návykové látky naopak ještě více izolovaly od přátel a rodiny, cítili se kvůli nim ještě více osamělí. Přemýšlej nad tím. A vzpomeň si, že lepší je zůstat nad vlivem.

Pokud cítíš, že ses příliš nechal ovlivnit a jsi pod vlivem, podívej se, jak to změnit. Na našem webu najdeš například mapu pomoci se seznamem míst, kde ti podají pomocnou ruku.

Podobné články

Nástup na novou školu
Jací budou noví spolužáci? Bude se tam se mnou někdo bavit? Jak budu zvládat odborné předměty? Budou učitelé přísnější než na základce? Jaký to bude ve městě, kde nikoho neznám? ...

Sleduj nás

#zustannadvlivem