Jak přežít karanténu

Možná ti ze začátku karantény přišlo super, že můžeš chodit spát pozdě, vyspávat do oběda a dnem se jen tak proflákat u seriálů s mobilem v ruce.

Už to ale celé trvá déle než měsíc a hodně z vás si přišlo na to, že se vlastně nudí, odkládá učení na potom a častěji než obvykle si leze na nervy se zbytkem domácnosti.

Tady je pár tipů, jak tohle období přečkat ve větším klidu a pohodě a v rámci možností si ho užít.

Udělej si rozvrh

Je dobré dát dnům nějaký řád. Chodit spát a vstávat každý den zhruba ve stejný čas, stejně tak udržovat časy hlavních jídel dne.

Vytvořte si s rodiči a sourozenci, případně i prarodiči, týdenní plán. Je dobré, aby v každém dni byl čas na povinnosti ( škola, práce), čas, který trávíte jako rodina společně ( výlety, hraní deskových her, společné sportování, vaření,…) a čas, který si každý trávíte po svém. O víkendu samozřejmě čas na povinnosti vynechte.

Mít vyhrazený čas na školu ti pomůže neodkládat učení „ na potom“ a předcházet kupení úkolů. Ideální je dát si intenzivní 2-3 hodinky na učení každé dopoledne a zbytek dne mít volno.

Udržuj sociální kontakty

Je dost pravděpodobné, že teď nemáš možnost vídat se se všemi svými kamarády, protože né všichni bydlíte ve stejném městě. Naštěstí kontakt můžete díky moderním technologiím udržovat i tak.

Přesto je dobré netrávit celé dny jen psaním a voláním si s kamarády na dálku. S těmi, se kterými je možné se vidět osobně, téhle možnosti využij. Zároveň současná situace přináší příležitost více komunikovat s lidmi, které máte na dosah.

Ano, tím máme na mysli i rodiče, prarodiče, sourozence nebo sousedy. To všechno jsou lidé, se kterými, ač jsou nám na dosah, mluvíme vlastně dost málo. Teď máme možnost to napravit.

Choď ven

Můžeme být rádi, že karanténa přišla se začátkem jara a né v sychravém listopadu. Určitě je hloupost trávit celé dny zavření doma. Pokud jen to jde, buďte na čerstvém vzduchu. Pokud mátě má balkon nebo zahrádku, můžeš se venku i učit.

Pokud ne, vyraz alespoň na hodinku každý den ven. Na procházku, zaběhat si, projet na kole, na skejtu nebo na bruslích, nebo třeba jen pokecat s kamarády na lavičku před barák.

Vrhni se na to, na co nebyl doteď čas

Určitě je spousta věcí, které už dlouho odkládáš, protože na ně v běžném chodu dní není dost času. Možná tě láká učit se nějaký cizí jazyk, chceš se začít učit hrát na kytaru, vyrobit si vlastní kosmetiku nebo se naučit pořádně fotit a upravovat fotky. Teď je ideální čas s tím začít.

Ukliď si

Stejně tak jako začít s něčím novým je dobré zbavit se toho starého, co už nepotřebujeme. Protřídit šatník, uklidit si v pokoji a vyházet všechny vypsané propisky, staré časopisy, rozbitá sluchátka,…

Vymaž ze svého mobilu a počítače všechny aplikace, které už nepoužíváš, a zbytečně ti zabírají místo a žerou baterku. Protřiď si plochu na počítači, roztřiď soubory přehledně do složek, zazálohuj si data.

Projdi si, koho sleduješ na sociálních sítích a zruš si sledování těch, jejichž obsah pro tebe už není nijak zajímavý a inspirativní. Protřiď si fotky v telefonu a vymaž ty, které se opakují nebo jsou rozmazané. 

Další tipy k digitálnímu úklidu najdeš například na webu Ukliďme Česko.

Motivaci a sílu najdeš i díky naší komunitě Zůstaň nad vlivem na Instagramu a Facebooku!

Podobné články

Sleduj nás

#zustannadvlivem