Hormonální antikoncepce: Víš o ní vše podstatné?

Být „pod vlivem“ máme všichni spojené především s alkoholem a dalšími drogami. Vliv na nás však kromě chemických látek mají také lidé kolem nás. A informace, které o světě kolem máme a na základě kterých činíme každý den více či méně důležitá rozhodnutí. A proto se věnujeme různorodým tématům spojeným s dospíváním.

O hormonální antikoncepci dívkám často nepodá kompletní informace ani jejich gynekolog, o to méně o ní vědí kluci. Je to zkrátka velká neznámá. Rozhodli jsme se proto dnes na zaměřit právě na tohle téma.

Proč ji ženy užívají?

Hormonální antikoncepce je stále považována za nejspolehlivější způsob, jak se chránit před neplánovaným těhotenstvím (když pomineme celibát 🙂 ).

Jako další klady se uvádí snížení intenzity menstruačního krvácení, potlačení příznaků premenstruačního syndromu, snížení rizika vzniku benigních cyst na vaječníku a snížení rizika některých gynekologických nádorů.

Používá se také k léčbě endometriózy. A mnoho dívek se k hormonální antikoncepci přiklání mimo jiné pro její pozitivní účinek na mírné a středně těžké akné.

Jak už asi víš, hormonální antikoncepce je pouze na předpis od lékaře.

Proto ve chvíli, kdy dívka začne o užívání hormonální antikoncepce uvažovat, měla by se nechat důkladně vyšetřit u svého gynekologa.

Ten by měl v první řadě zjistit rodinnou anamnézu dívky a případně ji nechat vyšetřit na trombofilní mutaci (mutace FV Leiden, mutace FII protrombin), jež způsobuje dědičnou zvýšenou srážlivost krve, v jejímž důsledku může dojít k velmi nebezpečné trombóze a embolii.

Samozřejmostí by pak mělo být gynekologické vyšetření a změření krevního tlaku. Před samotným užíváním hormonální antikoncepce může lékař udělat i další krevní testy.

V případě, že ti gynekolog žádné vyšetření sám od sebe neudělá, neboj se si o něj říct. Máš na ně plné právo.

Zápory aneb Pro koho není vhodná?

Hormonální antikoncepci by rozhodně neměly užívat kuřačky, obézní ženy (BMI ≥ 30), ženy, které mají v rodině rakovinu prsu, nebo které trpí poruchou funkce štítné žlázy či jater (např. v důsledku nedávno prodělané hepatitidy či mononukleózy), nebo mají vysoký krevní tlak.

Komplikací je také cukrovka, migrény, epilepsie. V těchto případech je mnohem vyšší riziko žilní trombózy, plicní embolie či zhoršení stávající diagnózy.

Lékaři také nedoporučují užívání HA mladým dívkám, které mají ještě nepravidelný cyklus. Jejich vlastní hormonální produkce je ještě nestálá (nezralá) – tělo se „učí“ menstruovat a ovulovat.

Při nasazení antikoncepce se sice cyklus zpravidelní, ale antikoncepce ho „nevyléčí“, nepravidelnost se pouze „zamaskuje“ a tělo ztrácí čas na tzv. hormonální vyzrávání. Po vysazení po mnoha letech je cyklus opět nepravidelný, nedochází k ovulaci a tyto ženy mají pak potíže s otěhotněním. 

A jak vlastně hormonální antikoncepce funguje?

Zahušťuje hlen v děložním čípku a zabraňuje tak průniku spermií k vajíčku. Také dochází ke změnám děloží sliznice a zpomalení pohybu vejcovodů.

Co je ale nejdůležitější, obsahuje hormony, které potlačují menstruační cyklus, konkrétně zabraňuje ovulaci, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku. Tělo si v podstatě myslí, že je žena těhotná. 

A co si budeme povídat, tím už jdeme proti přírodě. Je tedy nutné počítat také se všemi riziky a vedlejšími účinky tablet, které tento zásah do přirozeného chodu těla přináší.

Hormonální antikoncepce často způsobuje tělesné změny – není výjimkou, že se po ní tloustne (jedná se spíše o zadržování vody, než o nárůst tukové tkáně). Časté jsou také bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozita, podrážděnost.

Může také vyvolávat deprese, které jsou podle výzkumů nejčastějším důvodem ukončení užívání HA. Také může být příčinou vzestupu krevního tlaku nebo poruchy metabolismu jater. Prokázaný byl také zvýšený risk pro rozvoj cukrovky ( především u žen s nadváhou).

Taky je potřeba vědět, že existuje mnoho faktorů, které mohou antikoncepční účinnost pilulky narušit – např. průjem, zvracení nebo současné užívání některých jiných léků a léčivých přípravků (např. antibiotik, extraktů třezalky, protikřečových látek nebo látek proti depresím). Nejvíc ale účinnost pilulek ohrožují chyby v užívání- tedy nepravidelnost.

V žádném případě nebrání přenosu pohlavních chorob!

Podobné články

Příběhy z nízkoprahu
Minulý rok proběhla kampaň s názvem NEJSME ODPAD, kterou uskutečnila služba BARÁK nízkoprahový klub v Třebíči. Hlavním prvkem bylo 5 video-spotů inspirovaných příběhy z jejich klu...

Sleduj nás

#zustannadvlivem