Drogy

Experimentovat se závislostmi a s návykovými látkami vůbec nemusíš. Nikdo tě nenutí začít. To je jasné. Ale pokud jsi už ty nebo kamarád začal a nevíš, co s tím, pomůžeme ti se zorientovat nebo najít pomoc.

Jsi v tom až po uši a nevíš, jak z toho ven? Máš podezření, že kamarád(ka) nebo člen rodiny bere drogy a chceš mu pomoci? Nebo jsi zvědavý a tahle problematika tě zajímá? Pak jsi tu správně.

Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

Oblíbenost těchto látek spočívá v možnosti udělat si výlet – trip – za hranice běžné reality. Zvídavost ve spoustě lidí probouzí touhu vidět jasnější barvy, popovídat si s neživými předměty, vidět atypické tvary a linie. Při vyšší dávce se však zkresluje vnímání sebe samotného a to už většinou moc příjemné není. Při vyšších dávkách drogy na tripu ztrácíte zcela kontakt s realitou a cítíte, že se roztékáte či rozkládáte.

Při užití je podstatný celkový psychický stav člověka. Touha pochopit smysl bytí se může proměnit v nejhorší noční můry na světě. A nejvyšší riziko spočívá v tom, že se z ní člověk již nikdy neprobudí. Právě u děsivých halucinací existuje možnost, že se člověk dlouho vrací nohama na zem a někdy se z tohoto tripu nikdy zcela nevrátí.

Tyto případy jsou díky bohu jen ojedinělé, ale mějte na paměti, že se to může stát.

KONOPÍ (THC)

Tráva, seno, ganja, marijánka, hulení, brko, joint

Ze samice rostliny konopí se získávají Marihuana a Hašiš.  Marihuana představuje květ – palici –  této rostliny a hašiš je pryskyřice, která květ zahaluje. I když je hašiš méně rozšířený, neznamená to, že je „více nelegálním“ nebo že jeho účinky jsou silnější a způsobuje větší haluze. Účinek hašiše je vyšší, protože obsahuje větší množství THC.

Marihuana je nejrozšířenější nelegální drogou nejen u nás, ale i v mnoha vyspělých státech. Pěstuje se dvěma způsoby. Buď přírodně, nebo v uměle vytvořených podmínkách – tzv. pod lampou. Takto pěstovaným rostlinám se říká skanky a mají vyšší podíl účinné látky.

Většinou se tráva hulí ve skleněnce, dále taky společně s tabákem jako joint nebo spliff. Lze ji také využít jako surovinu pro vaření nebo pečení.

Stav z trávy

Pokud se tráva kouří, stav trvá přibližně 1-3 hodiny, pokud se sní, tak klidně až 8 hodin. Způsobuje relaxaci, upovídanost a bezstarostný pocit štěstí. Dochází ke zpomalení vnímání času a rozvoji vnitřních myšlenek. Zhulení lidé mají větší užitek ze smyslového vnímání – z hudby, z barev a především z chutí. Po stažení jointu se dostavuje často neudržitelná žravka.

I když stav zhulení po pár hodinách odezní, jen 70 procent látky se vyplaví při moči a stolici. Zbylých 30 procent zůstává v těle ve stopovém množství i několik měsíců. THC se udržuje po tuto dobu v tukové tkáni a z krve a moči je tudíž možné zjistit, že jste hulili trávu.

Na co bacha

Delší užívání může vést k psychické závislosti. Kromě toho přináší riziko rakoviny – především plic a působí na plodnost. Kouření trávy může způsobovat také úzkost nebo paniku v případě, že nejste na tuto látku zvyklí nebo pokud zkouříte silnější vzorek. Výrazně ovlivňuje paměť a koncentraci a vyvolává ztrátu vitality a motivace cokoli dělat.

LSD, HOUBIČKY

Papír, trip, kyselina, tečky, Magic mushrooms, lysohlávky

Při užívání těchto drog opouštíme nudnou denní scénu a vyrážíme za dobrodružstvím jako Alenka do říše divů.

Stav z LSD a houbiček

LSD je většinou ve formě tabulek, tabletek, papírků a krystalů. Nášup přichází necelou hodinku po užití a trvá 8 – 12 hodin. Během haluzí můžete slyšet zázračné hlasy a zvuky, mít různé vize, vidět nereálné barvy a tvary, máte pocit, že čas se buď zrychluje anebo zpomaluje. Vaše okolí se s nástupem účinků začne proměňovat v jiný tajuplný svět, který chcete objevit. Mění se vnímání prostoru, můžete mít tedy pocit, že skáčete metry daleko a vznášíte se nebo že dokážete chodit po vodní hladině. Podstatný je však stav, při kterém drogu spolknete. Je potřeba cítit se dobře a být v příjemném kolektivu.

Houbičky přináší mírnější a kratší reakci podobnou při spolknutí LSD. Trvá cca 6 hodin.

Na co bacha

Nikdy neberte tyto drogy sami! Pokud cítíte úzkost či depresi, vyvolávají tyto látky děsivé halucinace. Můžete se cítit vyděšení, ztrácet sebekontrolu anebo bláznit či umírat. I dobré halucinace však představují riziko, kdy člověk může uvěřit, že umí létat a pod vlivem této drogy pak hupsne ze střechy.

Jsi v tom až po uši a nevíš, jak z toho ven? Máš podezření, že kamarád(ka) nebo člen rodiny bere drogy a chceš mu pomoci? Nebo jsi zvědavý a tahle problematika tě zajímá? Pak jsi tu správně.

Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

Stimulační drogy člověka nakopnou, zahánějí únavu a poskytují dávku energie. Krom toho často zvyšují sebevědomí a odbourávají zábrany v komunikaci či nesmělost.

Závislí lidé, kteří užívají tento druh drog, se postupně stávají apatickými ke svému životu i ke svému okolí. Ztrácejí schopnost fungovat v běžném životě a stávají se nespolečenskými tvory. Po čase, kdy si chtějí jen zpestřit zábavu, přichází stav, kdy nejsou schopni vykonávat žádnou činnost bez působení drogy, natož mít z něčeho radost. Stimulační drogy, především pak jejich „náhražky a ředidla“ způsobují závažné zdravotní problémy. Tělo fyzicky chátrá, člověk je pohublý, vypadávají mu vlasy, kazí se mu zuby a je neustále nervózní a agresivní.

EXTÁZE

Éčko, koláč

Extáze se podává v pilulkách, často barevných a s různými vyrytými potisky. Užívání je oblíbené u mladých lidí, kteří rádi paří, žijí noční život a chodí na párty – proto bývá označována jako taneční droga.

Stav z extáze

Éčko uvolňuje zábrany a přivozuje pocit klidu a štěstí. Způsobuje pocit větší energie, s kterou vydržíte tancovat celou noc. Vědci prokázali, že užití extáze způsobuje jednorázové uvolnění serotoninu. Serotonin si lze představit jako pytlík s lentilkami, který se nachází v naší nervové soustavě. Postupně se tyto „lentilky“ uvolňují a tím přinášejí pocit štěstí. Při použití drogy dojde k vysypání všech „lentilek“ naráz. Hladina serotoninu se však doplňuje postupně. Při nedostatku serotoninu se dostavuje úzkost a deprese. Víkendoví požívači extáze tak často prožívají uprostřed týdne nervové zhroucení.

Na co bacha

Riziko užívání extáze spočívá, kromě obsahu neidentifikovatelných látek v tabletce, také v častém předávkování touto drogou. Často se totiž účinek dostavuje se zpožděním a člověk tak má pocit, že neúčinkuje a spolkne další tabletku. Pak již rapidní nástup nelze zastavit. Dochází k přehřátí organismu, nadměrnému tlukotu srdce, kolapsu či smrti. Ta je naštěstí jen výjimkou.

KOKAIN

Sníh, koks, kokos, kokeš

Jde o bílý prášek, který se získává z rostliny koky. Většinou se šňupá nosem. Návykovější formou kokainu je pak crack – „rock, stone“ – který se kouří a má zpravidla horší dlouhodobé dopady na lidský organismus. Crack představuje vyšší riziko předávkování a nezvladatelné agrese.

Stav z kokainu

Účinek se dostavuje poměrně rychle a trvá až dvě hodiny. Dodává pocit energie a vitality, snižuje pocit žízně nebo hladu. Člověk se například i rychleji rozhoduje nebo předvídá reakce ostatních. Nadupání crackem je pak kratší, ale intenzivnější. Koks patřil k „vybraným drogám“, které užívali ti, co si ho mohli dovolit. Jeho kvalita i cena však značně klesá.

Na co bacha

Závislost na této látce je víceméně psychická. Člověk se zprvu rád zdržuje ve společnosti, kde může koks pobírat a vykonává častěji ty činnosti, které neodporují pobírání drogy. Závislost se však postupně zvyšuje a dále přichází už nutnost při každé všední činnosti být pod vlivem. Tělu však samozřejmě také nepřispívá. Často lidé hubnou, tělo chátrá, kazí se zuby a poškozují se především játra a mozek. Šňupáním se poškozuje vnitřní část nosu a předávkování způsobuje krevní sraženiny a může vést až k srdečnímu záchvatu. Zvláště při kombinaci s alkoholem!

I když k užívání vede touha zvýšit „slasti“, při užívání se paradoxně člověk stává tvrdším, necitlivějším, nedokáže tak intenzivně vnímat různé požitky a je mu ukradené, co se děje kolem něj. Zvyšující se potřeba drogy a dávky pak vedou k vyčerpání, úzkosti a někdy i agresi.

PERVITIN

Perník, piko, peří, raketa, budík, speed

Perník je specialitkou českých výrobců. Vyrábí se z pseudoefedrinu, který je běžně v malé dávce v lécích proti kašli nebo chřipce. Bere se pro dodání odvahy. Zvyšuje nejen sebevědomí, ale i rychlost a vnímání – s tím se však zvyšuje i agrese a zběsilost.

Stav z pervitinu

Máte pocit, že na co sáhnete, se prostě musí podařit. Zvyšuje se schopnost učení (samozřejmě jednorázově), celkově přivozuje droga pocit, že každá aktivita vám jde hned lépe a děláte ji s větším nadšením. Člověk je hyperaktivní a ukecaný. Dostavit se může také tzv. výsmah – kdy potřebujete pořád něco dělat, jste v euforii, která se ale může přeměnit až v pocit paniky či nevolnost.

Pervitin má rychlý nástup účinků a stejně tak rychle i zmizí. Při vpichu se účinek dostaví téměř okamžitě. Dá se ale i šňupnout, kouřit v cigaretě nebo sníst a vypít.

Na co bacha

Nebezpečí spočívá hlavně v nutnosti zvyšovat dávky. Pervitin dokáže vycucat veškerou energii. S tím, jak postupně vyprchává, přichází krize. Při dojezdu je člověk nervózní a roztržitý, podrážděný a agresivní. Potřebuje ze sebe všechno spláchnout a jít se vyspat. I když se tato droga většinou nebere typicky každý den, ale jen občas či jako víkendovka, vzniká na ní silná psychická závislost. Člověk, který „bere“, doslova touží být pod vlivem, vyhledává lidi, co taky „berou“ a často ztrácí schopnost socializace ve společnosti, protože doslova odrovná veškerý režim ve svém životě. Nechodí do práce popř. do školy.

Závislí na pervitinu jsou pohublí. Často bývá z toho důvodu vyhledáván mladými anorektičkami. Tělo je však vyhublé protože chátrá a způsobuje tak uživateli nervozitu, únavu a neschopnost radovat se z čehokoli. Takový člověk se stává naprosto nepochopitelně podezřívavým až paranoidním.  V některých případech se dostavuje schizofrenie, člověk se ocitne až na samé hranici šílenství.

AMFETAMIN

Led, krystal, Vietnamskej nebo Polskej perník, speed

Anfetaminy jsou svými účinky velmi podobné pervitinu a v Česku právě díky monopolní síle „peří“ nejsou moc rozšířené. Když už se u nás najde nějaký vzorek, tak zpravidla jako dovoz z Vietnamu. Užívá se jako náhražka, když není na péčko a vyznačuje se drastičtějším dojezdem.

Stav z anfetaminu

Při užití malé dávky anfetaminu se ve vás probudí více energie a budete bdělejší. Vpichy nebo vykouření větší dávky způsobují náhlé přívaly radosti.

Na co bacha

Jako každá stimulační droga přináší po chvilce radosti krutý dojezd a může způsobit psychickou závislost a paranoiu. Anfetaminové „psycho“ může jet dál i když drogu dál neberete. Může se tak z vás stát agresor anebo násilník.

SYNTETICKÉ DROGY

V poslední době dochází k rozšíření nových syntetických drog (NSD). Jedná se o tzv. „legální opojení“. Tyto drogy se rozšiřují právě v důsledku snahy obejít různé legislativy a zákonná opatření. Výrobci se snaží vyvinout psychoaktivní látky, které nejsou na seznamu těch zakázaných. Atraktivitu jim dodávají názvy jako „El Magico“ nebo „Ex“. Ovšem nejasně definovaný účinek těchto drog a často neznámé složení, které sami výrobci nejsou schopni určit, dělá tyto látky velmi riskantní.

Většina těchto nových syntetik se vyrábí na zakázku v chemických továrnách v Číně. Výrobci těchto látek se chrání tak, že na obal uvádějí „not for human consumption“ – tedy nevhodné pro lidskou spotřebu. Navíc kvůli strachu neuvádějí ani dávkování, způsobený efekt, účinnou látku nebo komplikace, které mohou nastat a jak se jim vyvarovat nebo jak je řešit.

Jsi v tom až po uši a nevíš, jak z toho ven? Máš podezření, že kamarád(ka) nebo člen rodiny bere drogy a chceš mu pomoci? Nebo jsi zvědavý a tahle problematika tě zajímá? Pak jsi tu správně.

Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

Tlumivé drogy můžeš znát i jako otupováky ve formě různých tlumivých pilulek na uklidnění či zmírnění bolesti. Patří sem i sedativa a různé prášky na zažehnání úzkosti. Tento druh drog způsobuje psychickou i fyzickou závislost, kdy tělo žádá stále vyšší a vyšší dávky.

OPIÁTY

Opiáty se získávají např. z makovic a mohou ti dopřát jistou apatii. Způsobují útlum nervové soustavy a vše se zpomaluje, včetně tvého dechu, zažívání a metabolismu. I když se může zdát, že ti opiáty pomohou proti bolestem, po pár hodinách mohou přijít abstinenční příznaky a tvé tělo si vyžádá další dávku.

Jak z toho ven

Pokud pociťuješ, že jsi obětí tohoto koloběhu, neboj se svěřit do rukou odborníků. Můžeš čekat abstinenční příznaky, jako bažení po droze, únavu ad., ale tvá rodina a blízcí tě při odvykání jistě podrží.

HEROIN

Heroin můžeš znát pod pojmy herák, háčko, kálo, ejč nebo šut. I když může přinést silné opojení a bezstarostnost, po odeznění této drogy mohou přijít stavy jako zácpa, zpomalený dech a ukrutný nástup abstinenčního syndromu. U této drogy nastává rychlý rozvoj psychické i fyzické závislosti a je zde tenká hranice mezi normální a smrtelnou dávkou.

Jak z toho ven

Chceš se zbavit závislosti na heroinu nebo chceš pomoct někomu ze svých blízkých? Pak musíš ustát fyzickou i psychickou závislost, která s sebou nese těžké abstinenční příznaky. Z tohoto začarovaného kruhu ti mohou pomoci v protidrogových centrech či v léčebnách. Vše jde snáz, když na to nejsi sám, neboj se proto svěřit ani svým blízkým.

SUBUTEX

Tuto drogu můžeš znát pod pojmy subáč nebo esko a bere se jako náhrada za heroin při odvykání. Tato droga nepůsobí na celou nervovou soustavu, nese s sebou tedy jen částečný efekt heroinu a nehrozí tak riziko smrtelného předávkování. Plíživě rozvíjející se závislost tak může trvat daleko déle.

Jak z toho ven

I velkou psychickou závislost dokážeš porazit. Svěř se do péče lékařů a svých blízkých, kteří ti nad tím pomohou vyhrát.

TLUMIVÉ LÉKY

Mezi tlumivé léky řadíme nejčastěji antidepresiva, anxiolytika proti úzkostem nebo hypnotika v podobě léků na spaní a lidé je berou proto, aby zahnali stres, starosti, nespavost nebo když chtějí utéct před reálným světem. I častým braním léků může vzniknout psychická i fyzická závislost a velké poruchy paměti.

Jak z toho ven

Užíváš léky proti zahnání bolestí nebo chceš jen utéct od reality a chceš z toho ven? Svěř se svým blízkým nebo se svěř odborníkům, kteří ti se závislostí na lécích pomohou.

Jsi v tom až po uši a nevíš, jak z toho ven? Máš podezření, že kamarád(ka) nebo člen rodiny bere drogy a chceš mu pomoci? Nebo jsi zvědavý a tahle problematika tě zajímá? Pak jsi tu správně.

Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

I když užívání legálních drog není protizákonné, jedná se o návykové látky, které by děti ani mladiství neměli užívat. Výčet těchto drog s sebou nese mírnější rizika, ale jejich užívání způsobuje závislost, včetně chátrání těla a jeho funkcí, které užívání drog doprovází.   

Alkohol

I když je alkohol běžně dostupný, patří mezi návykové látky, na které může časem vzniknout závislost. Jelikož je k dispozici v každém supermarketu, boj se závislostí může být o to složitější než u jiných drog. I když ti alkohol může povzbudit sebevědomí nebo odbourat zábrany v komunikaci, může dojít ke ztrátě sebekontroly nebo sklonům k agresivitě. Časté užívání způsobuje onemocnění jater, poškození trávení, u mužů může přijít i impotence.

Jak z toho ven

Cítíš, že už to bez alkoholu nejde? Chceš se závislosti na alkoholu zbavit? Neboj se svěřit těm, kterým na tobě záleží nebo si nech pomoct v protialkoholových léčebnách. Věříme, že to zvládneš!

Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

LÉKY

Léky jsou často předepisovány lékařem, takže se může zdát těžce pochopitelné, že se máš vzdát něčeho, co ti doporučuje doktor. Ať už bereš léky na nespavost, proti bolestem nebo utlumení úzkostí a strachu, při jejich dlouhodobém užívání se mohou dostavit vedlejší účinky, včetně psychické a fyzické závislosti. 

Jak z toho ven

Cítíš se mizerně, když si tu tabletku nevezmeš? Špatně se soustředíš, je ti špatně nebo nemůžeš spát? Máš toho všeho dost? Svěř se a nezapomeň, že všechno má své řešení. Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

NIKOTIN

Nikotin je ukrytý v cigaretách, doutnících nebo ve žvýkacím tabáku. I když se ti může kouření zdát jako velká frajeřina, nikotin ti může změnit fungování mozku a tělesných funkcí. Nikotin je ve velkém množství prudký jed, mohou se tedy vyskytnout i poruchy nervového systému či narušení čichu a chuti.

Jak z toho ven

Chceš se zbavit zažloutlých nehtů, zadýchávání a neustálého zápachu z úst, vlasů a oblečení? Limituje tě tvoje závislost a chceš s ní přestat? Neboj se požádat o pomoc.

Jsi v tom až po uši a nevíš, jak z toho ven? Máš podezření, že kamarád(ka) nebo člen rodiny bere drogy a chceš mu pomoci? Nebo jsi zvědavý a tahle problematika tě zajímá? Pak jsi tu správně.

Jestli si nevíš rady a potřebuješ pomoct, podívej se na naši mapu pomoci nebo využij bezplatnou linku bezpečí, která funguje nonstop – 116 111.

Jedná se o chemické látky, které se čichají či inhalují a vyvolají pocit jako při opilosti, vzbuzují omámení a vibrace v hlavě. Po načichání se můžeš cítit spokojeně a poblouzněně, ale mohou přijít i haluze, agresivita nebo chvilková ztráta paměti či podrážděnost.

Tyhle drogy rozpouštějí látky tukové povahy, poškozují molekuly bílkovin. Chemikálie se v plicích velmi rychle vstřebávají do krve a putují do mozku a ostatních orgánů (ledviny, játra, kostní dřeň), kde často způsobují nevratné fyzické a mentální poškození

Jak z toho ven

Pokud cítíš, že mají těkavé látky mají nadvládu, je na čase se tomu postavit. Po vysazení těchto látek většinou nepřichází fyzické abstinenční příznaky, ale můžeš pocítit psychickou nepohodu nebo silné bažení po droze.

Neboj se svěřit a promluv si o tom se svými blízkými nebo s odborníkem, který ti s tvou závislostí pomůže.