Na tomto webu jsou soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie. |

Tlumivé drogy

Zůstaň nad vlivem > Drogové menu > Tlumivé drogy

Tlumivé látky představují asi nejnebezpečnější skupinu. Často se jedná i o takzvané otupováky ve formě různých tlumivých pilulek na uklidnění a zmírnění všelijakých bolestí. Patří sem sedativa a různé psycho prášky na zažehnání úzkosti typu Lexaurin.

Oproti výše zmiňovaným drogám tento druh způsobuje nejen psychickou, ale i tělesnou závislost. Bez ohledu na vaši vůli, tělo prostě tuto látku začne postrádat, pokud mu ji umožníte poznat. Při užívání těchto drog – úlevek se stane to, že když ji tělu nedáte pravidelně, cítí se bez ní člověk ještě víc na nic, než předtím, co po ní poprvé sáhl. Tělo si tedy nadále vyžádá další užívání a zvyšování dávek.

  • OPIÁTY

Opiáty představují různé druhy drog tvořených ze šťávy makovic a to přírodně i synteticky.

Stav z opiátů

Opiáty vám dopřejí blaženou apatii. Způsobují útlum nervové soustavy a tím i otupění bolesti. Vše kolem vás se stává klidnějším, odcházejí nepříjemné psychické stavy a starosti, člověk splývá s vesmírem a dostává se do stavu nirvány. Zklidňující účinky však probíhají uvnitř těla – vše se zpomaluje – dech, zažívání a metabolismus. Opiáty způsobují fyzickou závislost.

Na co bacha

Pokud tedy člověk po droze sáhne k utlumení bolesti, po odeznění účinku, který trvá pár hodin, se dostaví abstinenční příznak v podobě dalších bolestí. A to se neustále opakuje. I když sami drogu brát nechcete, stáváte se obětí tohoto koloběhu a berete zkrátka už jen proto, že musíte. Tělo vám tak přikáže.

  • HEROIN

Herák, háčko, kálo, ejč, šut

Stav z heroinu

Heroin přináší silné opojení. Rychle se dostavující mírumilovný pocit přináší vzrušení a bezstarostnost, jako by člověk žil ve snu. Můžete se cítit uvolněně, příjemně ospale a pociťujete příliv tepla. Utlumuje se bolest, nutnost sexuální touhy i agresivita. Stáváte se mírumilovným stvořením.  Poté se však dostavují stavy společné pro všechny opiáty – zácpa, zpomalený dech a ukrutný nástup abstinenčního syndromu.

Na co bacha

I když se podaří překonat fyzické abstinenční příznaky a člověk tzv. odabstinuje, začne se teprve probouzet psychická závislost, která doprovází v podstatě všechny drogy. Tělo již dávku nepotřebuje, vzpamatuje se z užití a propustí vás tak z propasti užívání, ale psychická závislost často způsobuje, že člověk se opět zamotá do tohoto začarovaného kruhu.

Heroin prodávaný po ulicích je často nečistý, nastavený cukrem, moukou nebo třeba mastkovým práškem a jinými látkami. Pokud se tedy herák bere vpichem, může v těle dojít ke krevním sraženinám, vředům apod. Při píchání je také větší šance k vytvoření závislosti. Častým problémem je předávkování. Tělo řve po zvýšení dávky a člověk tak může snadno přestřelit. Nejčastěji však k předávkování dochází, když už člověk odabstinuje a opětovně si drogu píchne. Po uplynutí určité doby se dávka těžko odhaduje a tělo ji zpravidla nepotřebuje tolik jako dříve.

  • BUPRENOFIN

subáč, esko

Bere se jako náhrada heroinu, především za účelem odvyknutí. Je „bezpečnější“. Jeho užívání je tedy populární jako náhražka heroinu. Ale psychická závislost tak může být díky mírnějším negativním důsledkům o to silnější. Tato látka se v Česku často obchoduje na černých trzích jako léčivo Subutex. Buprenorfin nepůsobí na celou nervovou soustavu, přináší tedy částečný efekt a nehrozí tak riziko smrtelného předávkování a neustálé potřeby zvyšovat dávku.

  • TLUMIVÉ LÉKY

Velkým problémem dnešní doby je užívání tlumivých léků, které užívá často i zdánlivě drogami nedotčená část společnosti. Jedná se často o poměrně snadno dostupné léky jako antidepresiva nebo hypnotika v podobě léků na spaní.

Stav z tlumivých léků

Převážně tato léčiva berou normální lidé, kteří chtějí zahnat stres, starosti nebo nespavost. I tito lidé však v podstatě utíkají před reálným světem a hledají jakousi formu opojení.

Na co bacha

Uživatelé vůbec nepřemýšlejí nad tím, že se jejich pravidelným užíváním stávají obětmi drogové závislosti. Dlouhodobé užívání může naprosto otupit lidské emoce a schopnost radovat se ze života. Pokud se léky nekombinují s alkoholem, při jejich krátkodobém užívání velkou hrozbu nepředstavují. Vyvolávají však psychickou i tělesnou závislost. Tyto léky jsou bohužel ve světe hojně předepisovány a mnoho případů dokazuje vytvoření silné závislosti, kdy člověk nemůže bez léků žít.

Tvůj příběh

Všechny příběhy

Fotopříběh Elišky – Zůstat nad vodou

Klip s profesionálním štábem natočí Eliška, která do soutěže zaslala fotopříběh ze života.

Lukáš, hudebník pod jménem Child of Tomb – audio skladby

Můj názor k závislostem: Každý z nás, i když to jen tak nepřizná či mu to nepřijde tak, má nějakou závislost. Ať už je to droga, hudba, řízení automobilu dá se spekulovat o tom, že jsme vlastně všichni závislý, byť nám třeba neproudí například THC v krvi, ale adrenalin z řízení ve vysokých rychlostech v […]

Josef – příběh

Předmluva Přiznám se že vůbec netuším jak začít a asi to bude chtít hodně používání tlačítka backspace na mém počítači než se dokážu správně vyjádřit. Řekněme že ale dokážu popsat příběh závislosti konkrétně mojí závislosti ne jen na alkoholu a díky tomu předám poselství o tom že závislost není to co chcete zažít a že […]

Bojovat srdcem – příběh o Milanovi

Pavel Kučera, vedoucí projektu Bojovat srdcem a koordinátor volnočasových aktivit projektu – příběh o Milanovi Milan byl kluk, s kterým se život nemazlil. Poté, co jej už jako malého opustila matka, vyrůstal pouze s otcem, který ovšem byl jako tesař často na montážích mimo domov a také se dost potýkal s alkoholovou závislostí. Milan byl […]

Příběh Adama Ondry

Příběh Adama Ondry

Videopříběh Sáry – Netolismus

IPad od Apple s podporou Apple pencil pro kreativní lidi získává Sára se svým videem na téma NETOLISMUS.