Na tomto webu jsou soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie. |

Legální drogy

Zůstaň nad vlivem > Drogové menu > Legální drogy
  • ALKOHOL

I alkohol je návykovou látkou, na které může vzniknout silná závislost. Člověk s ním přichází ve svém okolí do kontaktu téměř denně, boj se závislostí proto může být obtížnější než u jiných drog. Avšak i člověk, který se neprochlastá k závislosti, poškozuje pitím zdraví svého těla.

Stav z alkoholu

Alkohol působí zprvu jako stimulant a následně jako tlumič. Účinek se odvíjí od toho, jaké množství do sebe nalejete. Nejprve tedy povzbuzuje sebevědomí a odbourává zábrany v komunikace. Vyšší dávky dělají z člověka „tupce“, dochází ke ztrátě sebekontroly.

Na co bacha

Napitý může mít sklony k agresivitě. Později přichází útlum a následně člověk usne nebo v některých případech upadne do bezvědomí.  Časté pití způsobuje zdravotní problémy, onemocnění jater, poškození trávícího traktu. U mužů se dlouhodobým popíjením omezuje tvorba testosteronu a stávají se impotenty. Při dlouhodobé psychické závislosti se člověk dostává do tzv. alkoholové demence (porucha vědomí, dezorientace místem a časem, halucinace, psycho projevy).

  • LÉKY

Závislost na lécích je společností často podceňována. Léky jsou často předepisovány lékařem, takže je pro závislé těžké pochopit, proč se mají vzdát něčeho, co jim doporučuje doktor. Tato závislost nepostihuje jen mladé, ale i lidi středního a vyššího věku. Závislost na lécích bývá dlouho skrytá a obtížně léčitelná.

Stav z léků

Největší potenciál vzniku závislosti mají tyto druhy léků – Léků, na kterých lze vyvolat závislost, je celá řada. Jedním z těch jsou kategorie jako hypnotika, analgetika a anxiolytika.

Hypnotika

Do hypnotik, které se berou na nespavost, patří například Rohypnol, Nitrazepam a Hypnogen. Často lidé tyto léky berou, i když by se nespavost mohla řešit jinak. Celkově se tyto léky používají na celkové zklidnění.

Analgetika

Analgetika se používají k tlumení bolestí. Některé z nich obsahuji i opiáty, na kterých pak mohou být lidé závislí. Sem spadají fentanyl, dolzin a morfin. Užívajícího úplně zbaví bolesti, ale vedlejší účinky jsou silné.

Anxiolytika

Tento druh léků se předepisuje na úzkosti, strach a napětí. Také se předepisuje na trému a další úzkostné pocity. Pacienti by jejich užívání měli kombinovat s psychoterapií. Léky ale někteří berou raději, než aby čelili problémům a konfliktním situacím, a pak není daleko k závislosti. Sem patří Neurol, Diazepam, Xanax a Elenium.

Na co bacha

U těch, kteří berou léky dlouhodobě, pak může nastat fyzická i psychická závislost. Při vysazení se mohou dostavit nepříjemné příznaky – nervozita, nespavost, problém se soustředěním, ale také bolesti, křeč, třes a průjem. Při vysazení léků může dojít také k abstinenčním příznakům, které se mohou projevovat podrážděností, nevolností, nespavostí, apod. Návykové léky by se tak neměly brát déle, než je doba doporučená lékařem.

  • NIKOTIN

Nikotin patří mezi nejčastěji užívané návykové látky a můžeme ho najít v cigaretách, doutnících nebo žvýkacím tabáku. V dětství a pubertě patří takové cigarety k zakázanému a vzrušujícímu dobrodružství a odtud se mohou stát návykovou drogou. Kouření cigaret pak může vést i ke kouření marihuany a silnějším drogám, ale není to pravidlo.

Stav z nikotinu

I když to není na člověku po vykouření cigarety znát, nikotin způsobuje změny v tom, jak funguje mozek a tělesné funkce. V první fázi nikotin stimuluje a v druhé fázi pak člověka mírně utlumuje. Celkový účinek je tak paradoxní, nikotin kuřáka osvěžuje a uvolňuje zároveň. Podobný průběh můžeme vidět i u alkoholu. Mezi hlavní projevy nikotinu patří zrychlený tep, zvýšený krevní tlak a rychlé dýchání, to proto, že dochází k uvolňování adrenalinu.

Na co bacha

Nikotin je prudký nervový jed, proto se u kuřáků vyskytují nejčastěji poruchy nervového systému. Nejvíc se tak narušují čich a chuť. Kromě dýchacího systému, trpí i systém trávící a krevní. Kuřáci si často stěžují na bušení srdce, nepravidelný tep a vysoký krevní tlak, nechutenství, průjmy a zácpy. U mužů může při dlouhodobějším užívání nastat impotence a u žen dochází k poruše menstruace a při těhotenství může žena ohrozit i plod.

Tvůj příběh

Všechny příběhy

Josef – příběh

Předmluva Přiznám se že vůbec netuším jak začít a asi to bude chtít hodně používání tlačítka backspace na mém počítači než se dokážu správně vyjádřit. Řekněme že ale dokážu popsat příběh závislosti konkrétně mojí závislosti ne jen na alkoholu a díky tomu předám poselství o tom že závislost není to co chcete zažít a že […]

Bojovat srdcem – příběh o Milanovi

Pavel Kučera, vedoucí projektu Bojovat srdcem a koordinátor volnočasových aktivit projektu – příběh o Milanovi Milan byl kluk, s kterým se život nemazlil. Poté, co jej už jako malého opustila matka, vyrůstal pouze s otcem, který ovšem byl jako tesař často na montážích mimo domov a také se dost potýkal s alkoholovou závislostí. Milan byl […]

Videopříběh Sáry – Netolismus

IPad od Apple s podporou Apple pencil pro kreativní lidi získává Sára se svým videem na téma NETOLISMUS.

Fotopříběh Elišky – Zůstat nad vodou

Klip s profesionálním štábem natočí Eliška, která do soutěže zaslala fotopříběh ze života.

Příběh Adama Ondry

Příběh Adama Ondry

Lukáš, hudebník pod jménem Child of Tomb – audio skladby

Můj názor k závislostem: Každý z nás, i když to jen tak nepřizná či mu to nepřijde tak, má nějakou závislost. Ať už je to droga, hudba, řízení automobilu dá se spekulovat o tom, že jsme vlastně všichni závislý, byť nám třeba neproudí například THC v krvi, ale adrenalin z řízení ve vysokých rychlostech v […]