Na tomto webu jsou soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie. |

Halucinogenní drogy

Zůstaň nad vlivem > Drogové menu > Halucinogenní drogy

Oblíbenost těchto látek spočívá v možnosti udělat si výlet – trip – za hranice běžné reality. Zvídavost ve spoustě lidí probouzí touhu vidět jasnější barvy, popovídat si s neživými předměty, vidět atypické tvary a linie. Při vyšší dávce se však zkresluje vnímání sebe samotného a to už většinou moc příjemné není. Při vyšších dávkách drogy na tripu ztrácíte zcela kontakt s realitou a cítíte, že se roztékáte či rozkládáte.

Při užití je podstatný celkový psychický stav člověka. Touha pochopit smysl bytí se může proměnit v nejhorší noční můry na světě. A nejvyšší riziko spočívá v tom, že se z ní člověk již nikdy neprobudí. Právě u děsivých halucinací existuje možnost, že se člověk dlouho vrací nohama na zem a někdy se z tohoto tripu nikdy zcela nevrátí.

Tyto případy jsou díky bohu jen ojedinělé, ale mějte na paměti, že se to může stát.

  • KONOPÍ (THC)

Tráva, seno, ganja, marijánka, hulení, brko, joint

Ze samice rostliny konopí se získávají Marihuana a Hašiš.  Marihuana představuje květ – palici –  této rostliny a hašiš je pryskyřice, která květ zahaluje. I když je hašiš méně rozšířený, neznamená to, že je „více nelegálním“ nebo že jeho účinky jsou silnější a způsobuje větší haluze. Účinek hašiše je vyšší, protože obsahuje větší množství THC.

Marihuana je nejrozšířenější nelegální drogou nejen u nás, ale i v mnoha vyspělých státech. Pěstuje se dvěma způsoby. Buď přírodně, nebo v uměle vytvořených podmínkách – tzv. pod lampou. Takto pěstovaným rostlinám se říká skanky a mají vyšší podíl účinné látky.

Většinou se tráva hulí ve skleněnce, dále taky společně s tabákem jako joint nebo spliff. Lze ji také využít jako surovinu pro vaření nebo pečení.

 Stav z trávy

Pokud se tráva kouří, stav trvá přibližně 1-3 hodiny, pokud se sní, tak klidně až 8 hodin. Způsobuje relaxaci, upovídanost a bezstarostný pocit štěstí. Dochází ke zpomalení vnímání času a rozvoji vnitřních myšlenek. Zhulení lidé mají větší užitek ze smyslového vnímání – z hudby, z barev a především z chutí. Po stažení jointu se dostavuje často neudržitelná žravka.

I když stav zhulení po pár hodinách odezní, jen 70 procent látky se vyplaví při moči a stolici. Zbylých 30 procent zůstává v těle ve stopovém množství i několik měsíců. THC se udržuje po tuto dobu v tukové tkáni a z krve a moči je tudíž možné zjistit, že jste hulili trávu.

Na co bacha

Delší užívání může vést k psychické závislosti. Kromě toho přináší riziko rakoviny – především plic a působí na plodnost. Kouření trávy může způsobovat také úzkost nebo paniku v případě, že nejste na tuto látku zvyklí nebo pokud zkouříte silnější vzorek. Výrazně ovlivňuje paměť a koncentraci a vyvolává ztrátu vitality a motivace cokoli dělat.

  • LSD, HOUBIČKY

Papír, trip, kyselina, tečky, Magic mushrooms, lysohlávky

Při užívání těchto drog opouštíme nudnou denní scénu a vyrážíme za dobrodružstvím jako Alenka do říše divů.

Stav z LSD a houbiček

LSD je většinou ve formě tabulek, tabletek, papírků a krystalů. Nášup přichází necelou hodinku po užití a trvá 8 – 12 hodin. Během haluzí můžete slyšet zázračné hlasy a zvuky, mít různé vize, vidět nereálné barvy a tvary, máte pocit, že čas se buď zrychluje anebo zpomaluje. Vaše okolí se s nástupem účinků začne proměňovat v jiný tajuplný svět, který chcete objevit. Mění se vnímání prostoru, můžete mít tedy pocit, že skáčete metry daleko a vznášíte se nebo že dokážete chodit po vodní hladině. Podstatný je však stav, při kterém drogu spolknete. Je potřeba cítit se dobře a být v příjemném kolektivu.

Houbičky přináší mírnější a kratší reakci podobnou při spolknutí LSD. Trvá cca 6 hodin.

Na co bacha

Nikdy neberte tyto drogy sami! Pokud cítíte úzkost či depresi, vyvolávají tyto látky děsivé halucinace. Můžete se cítit vyděšení, ztrácet sebekontrolu anebo bláznit či umírat. I dobré halucinace však představují riziko, kdy člověk může uvěřit, že umí létat a pod vlivem této drogy pak hupsne ze střechy.

 

Tvůj příběh

Všechny příběhy

Příběh Adama Ondry

Příběh Adama Ondry

Lukáš, hudebník pod jménem Child of Tomb – audio skladby

Můj názor k závislostem: Každý z nás, i když to jen tak nepřizná či mu to nepřijde tak, má nějakou závislost. Ať už je to droga, hudba, řízení automobilu dá se spekulovat o tom, že jsme vlastně všichni závislý, byť nám třeba neproudí například THC v krvi, ale adrenalin z řízení ve vysokých rychlostech v […]

Josef – příběh

Předmluva Přiznám se že vůbec netuším jak začít a asi to bude chtít hodně používání tlačítka backspace na mém počítači než se dokážu správně vyjádřit. Řekněme že ale dokážu popsat příběh závislosti konkrétně mojí závislosti ne jen na alkoholu a díky tomu předám poselství o tom že závislost není to co chcete zažít a že […]

Fotopříběh Elišky – Zůstat nad vodou

Klip s profesionálním štábem natočí Eliška, která do soutěže zaslala fotopříběh ze života.

Videopříběh Sáry – Netolismus

IPad od Apple s podporou Apple pencil pro kreativní lidi získává Sára se svým videem na téma NETOLISMUS.

Bojovat srdcem – příběh o Milanovi

Pavel Kučera, vedoucí projektu Bojovat srdcem a koordinátor volnočasových aktivit projektu – příběh o Milanovi Milan byl kluk, s kterým se život nemazlil. Poté, co jej už jako malého opustila matka, vyrůstal pouze s otcem, který ovšem byl jako tesař často na montážích mimo domov a také se dost potýkal s alkoholovou závislostí. Milan byl […]